Úroveň léčby je podle Čechů dobrá, množství sestřiček a jejich platy ale ne

Skoro čtyři pětiny Čechů si myslí, že je úroveň léčby v Česku dobrá. Pozitivněji hodnotí odbornost lékařů nebo technické vybavení veřejných nemocnic. Jako problém ale zhruba polovina vnímá finance ve zdravotnictví. Zatímco ohledně platového ohodnocení lékařů jsou lidé rozděleni na půl, převážně kriticky se dívají na množství sestřiček a jejich platy. Průzkum zpracovala v rámci projektu Trendy Česka TNS Aisa pro Českou televizi.

Velmi dobrá je tuzemská úroveň léčby podle 18 procent respondentů, dalších více než šedesát procent ji hodnotí jako spíše dobrou. Přísně kritických je pět procent Čechů. Pozitivněji hodnotí léčbu občané, kteří byli v posledních dvou letech hospitalizováni nebo absolvovali nějaké vyšetření, a mají tedy přímou zkušenost se zdravotnictvím.

Lépe hodnotí léčbu muži než ženy, hodnocení léčby také klesá s věkem, byť nejhůře hodnotí věková skupina 45–59 let. Pozitivní hodnocení pak roste se vzděláním. Podrobnější hodnocení stavu veřejných nemocnic ukazuje, že nejlépe hodnotí lidé odbornost lékařů, uvedlo to skoro osmdesát procent respondentů, a úroveň technického a přístrojového vybavení, které je dostatečné podle více než sedmdesáti procent dotázaných.

Průzkum agentury TNS Aisa pro ČT
Zdroj: TNS Aisa

Platy ve zdravotnictví

Zhruba na půl jsou Češi rozděleni ohledně toho, jestli je dostatečný počet lůžek v nemocnicích, a financování – konkrétně platy lékařů. Negativní názory začínají převládat v momentě, kdy přijde na řadu otázka množství doktorů a sestřiček. Nedostatečné je množství lékařů ve službě podle 55 procent respondentů, v případě sestřiček je to 66 procent. V jejich případě jsou také podle většiny lidí nedostatečné jejich platy, myslí si to přes sedmdesát procent respondentů.

Při jednání o podobě rozpočtu na příští rok zaznívá z ČSSD požadavek na růst platů ve zdravotnictví o deset procent. Personál totiž odchází za lepšími podmínkami do zahraničí. Prezident České lékařské komory Milan Kubek dokonce prohlašuje, že tuzemské nemocnice už nejsou schopné zaručit nejen kvalitu, ale ani samu bezpečnost zdravotní péče. Sobotka přišel i s návrhem, aby měli zdravotníci stejné platy ve státních i soukromých nemocnicích. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) má ale zdravotnictví na provoz peněz dost, nicméně nemocnice nešetří.

  • Aktuální průzkum pro ČT v rámci pravidelného projektu Trendy Česka provedla společnost TNS Aisa. Sběr dat probíhal ve dnech 16. 4. až 22. 4. 2016 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště).

O nedostatku lékařů a zdravotnické péče v České republice hovořil v Otázkách Václava Moravce také ministr zdravotnictví Stavopluk Němeček (ČSSD). Ten vidí problém jinde než Česká lékařská komora (ČLK). „ČLK vnímá nedostatek peněz. Nedostatek tady je, ale já mám pocit, že ČLK zesiluje své volání tím, že situaci popisuje černěji, než je. Problém hlavně je personální,“ řekl a dodal, že ministerstvo dává dohromady akční plán a chce připravit to, co se dá do konce období stihnout.

„Chceme hlavně personální stabilizaci a k tomu potřebujeme peníze. Ve sněmovně je teď reforma postgraduálního vzdělávání lékařů, což je také palčivý problém. Věci se řeší a vyžaduje to čas. Věc, kterou nezařídíme, jsou finance, to je spolupráce s ministerstvem financí a to trošku drhne,“ přiznal ministr neshody s ministrem financí Andrejem Babišem. 

92 procent primářů chirurgických oddělení mi v rámci mého průzkumu řeklo, že nejsou schopni zajistit provoz a zároveň dodržovat zákonem daných 416 hodin přesčasů za rok. 92 procent oddělení pracuje v rozporu se zákonem.
Pavel Pafko
emeritní přednosta, III. Chirurgická klinika 1. LF UK a FN Motol

Celý problém zdravotnictví  glosoval v OVM také bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). „Já si myslím, že na celý problém zdravotnictví, který se táhne dvacet až dvacet pět let, neexistuje jediné zázračné řešení. Řešení musí být na dvou stranách, první je financování, bez něj se to neobejde. Druhá strana je vnitřní efektivita systému, která také nemá zázračné poslání, ale je potřeba ji zvyšovat a zlepšovat. V tom směru by zdravotnictví mělo pracovat více,“ řekl Heger.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 5 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 8 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 8 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 8 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...