Část Moravy a Slezska dusí smog, limity jsou překročeny i trojnásobně

Meteorologové upozornili na špatné rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji i v částech Olomouckého a Zlínského kraje. Žádají řidiče, aby v postižených lokalitách nevyjížděli autem. Smogová situace začala platit od posledního dne minulého roku pro Karvinsko, Ostravsko a část Frýdecko-Místecka. V neděli se situace zhoršila také na Třinecku, v Prostějově, ve Valašském Meziříčí a v dalších městech.

Meteorologové žádají řidiče, aby v postižených oblastech pokud možno nejezdili autem, ale využívali hromadnou dopravu. Vyzývají také k opatrnosti lidi, kteří trpí chronickými dýchacími potížemi, onemocněním srdce, starší osoby a děti. Měli by v těchto dnech co nejméně vycházet ven a vyhýbat se fyzické zátěži. U dospělých bez zdravotních potíží zatím žádná omezující doporučení nevydali.

Nejhorší situace je v Českém Těšíně

Nejvyšší hodnoty polétavého prachu meteorologové naměřili v pondělí ráno v Českém Těšíně, Ostravě, Frýdku-Místku, Havířově, Třinci a v dalších městech. Špatné rozptylové podmínky jsou v Moravskoslezském kraji, kde je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi, od pátku. Zvýšené koncentrace prachu zaznamenaly všechny stanice.

Video Události
video

Události: Smog v Moravskoslezském kraji

Události: Smog v Moravskoslezském kraji

Speciální vysílání ČT24 z Ostravy: Moravskoslezský kraj opět dusí smog

Meteorologé vyhlašují smogovou situaci, pokud dva dny po sobě překročí průměrná koncentrace prachu ve vzduchu povolenou mez. Limit je padesát mikrogramů na metr krychlový. Například v Českém Těšíně naměřili až 251 mikrogramů, v pondělí ráno to bylo 188 mikrogramů. V průměru dosahují koncentrace prachu v nejnižších polohách Karvinska, Ostravska a Frýdecko-Místecka, kde je aktuálně nejhorší situace, 150 až 200 mikrogramů.

V Olomouckém kraji se stav zlepšuje

V Olomouckém a Zlínském kraji, kde začala platit smogová situace v neděli večer, se stav postupně zlepšuje. Zvláště v Olomouckém kraji je podle vyjádření meteorologů stav již uspokojivý. V pondělí ráno byly nadále překročeny limity například ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde hodnoty dosáhly 130 mikrogramů na metr krychlový,  nebo v Těšnovicích na Kroměřížsku. I tam se ale situace ale zlepšuje.

Podle Tomáše Ostrožlíka z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu by se rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji mohly trochu zlepšit v úterý. „Zásadní roli bude hrát rychlost větru, který má v úterý zesilovat.  Mohlo by díky tomu dojít alespoň ke krátkodobému zlepšení. V závětrných částech Beskyd se to možná ale ani neprojeví,“ uvedl meteorolog.

Škodliny může rozptýlit jen silnější vítr

Smogová situace souvisí s nízkými teplotami. „Studený vzduch je těžký, spolu se znečištěním se udržuje v nejnižších polohách. Vzhledem k tomu, že i vítr je slabý, nemohou se ani tyto znečišťující látky rozptylovat,“ vysvětloval Ostrožlík.

Vedoucí Katedry ochrany životního prostředí v průmyslu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Petr Jančík připomenul, že v minulých letech byly v tomto období koncentrace škodlivin v ovzduší ještě vyšší. „Zlepšení je především důsledkem snižování emisí z velkých průmyslových zdrojů. Napříkald ArcelorMittal Ostrava provedl odprášení aglomerací,“ řekl Jančík.

Vedle průmyslových podniků zhoršuje kvalitu ovzduší doprava a zastaralé vytápění rodinných domků. Potvrzeno je také, že část škodlivin vane do pohraničí Moravskoslezského kraje z Polska.