Fischer je ochoten pokračovat má však podmínky
Premiér Fischer je celou situací překvapen. Stejně jako veřejnost předpokládal, že politické strany mají vše zodpovědně připravené a dohody platí. O obratu socialistů se dozvěděl až z médií. V reakci na pád předčasných voleb oznámil, že chce rychlou dohodu stran o tom, jaká vláda povede stát do řádných voleb. V případě, že bude i nadále pověřen jeho kabinet, žádá obnovení mandátu vlády, tedy zřejmě opakování hlasování o důvěře. Chce zároveň pokračovat jen s rozpočtem s deficitem do 170 miliard korun, pro jehož prosazení je třeba schválit rozpočtové restrikce ministra financí Eduarda Janoty.

Reportáž Olgy Málkové a komentář Martiny Lustigové
Reportáž Olgy Málkové a komentář Martiny Lustigové
sněmovna UD 15.9.
Záznam jednání sněmovny
Tisková konference premiéra Fischera
Podmínky Jana Fischera
„Pokud by bylo rozhodnuto, že i nadále povede zemi vláda pod mým vedením, považuji za nezbytné, aby mi byl v této věci obnoven mandát. Za nutnou podmínku pak považuji dohodu o přijetí nutných úsporných opatření a to tak, aby rozpočet na příští rok respektoval závazek současné vlády a deficit nepřekročil 170 miliard korun, cože přibližně 5 procent HDP.“
K tomu ho vyzval i Topolánek: „Vyzýváme vládu Jana Fischera, aby co nejrychleji předložila sněmovně ke schválení návrh protikrizového rozpočtu, včetně balíčku legislativních změn, které jej umožní. Jsme přesvědčeni, že v dané situaci musí být hlasování o tomto zákonu spojeno s vyslovením důvěry Fischerově vládě.“ Topolánkův návrh podpoří i komunisti. Volby do Poslanecké sněmovny tak budou v řádném termínu. Podle Ústavy musí být volby nejpozději mějsíc před skončením volebního období poslanců. K urnám se tak půjde nejpozději 28. a 29. května.
Klaus svolává schůzi na Hrad
Prezident Václav Klaus pozval na středu na Hrad předsedy nejsilnějších stran Topolánka a Paroubka. Politici by měli jednat s hlavou státu o řešení politické a ekonomické situace v zemi. Klaus tak reagoval na dnešní rozhodnutí ČSSD nepodpořit ve sněmovně rozpuštění dolní komory, což znemožnilo vypsat na počátek listopadu předčasné volby. Prezident také vyzval všechny politiky k zodpovědnosti. K zodpovědnosti vyzývá také nezařazený poslanec Juraj Raninec - byť chtěl podat po rozpuštění sněmovny ústavní stížnost, nyní navrhuje, aby až do voleb poslanci brali pouze minimální plat - tedy zhruba 8 tisíc korun.
Právě jako nezodpovědný, ale také cynický, sobecký, vypočítavý a sebestředný označují obrat ČSSD politici z ostatních stran. „Prodlužování této agónie může možná jednomu, dvěma, třem lidem, možná jedné straně prospět. České republice ale ublíží a my všichni jsme skládali slib, který začíná větou “Slibuji věrnost České republice," uvedl například Miroslav Kalousek z TOP 09. Jeho spolustraník Karel Schwarzenberg zase považuje situaci za další z trapasů na evropské politické scéně. Nikdo už podle něj nechápe, co se v Česku vlastně děje.
ČSSD otočila o 180 stupňů
Ještě včera se zdálo, že politické strany potáhnou za jeden provaz a rozpuštění bez problémů schválí. Dnes však předseda ČSSD Jiří Paroubek překvapivě vystoupil s tím, že jeho poslanci návrh na rozpuštění sněmovny nepodpoří a strana podporuje konání voleb v řádném termínu v červnu 2010. Důvodem rozhodnutí je podle ČSSD ústavní stížnost, kterou zvažuje podat nezařazený poslanec Miloš Melčák, a hrozba právního napadnutí voleb. Melčák se však dnes nechal slyšet, že další ústavní stížnost už podat nehodlal.
I kdyby se dnes o rozpuštění sněmovny hlasovalo, třípětinové kvórum by zřejmě nebylo naplněno a sněmovna by se nerozpustila. Politické ohlasy najdete zde.
