Dobeš chce lákat do škol i vysokoškoláky z jiných oborů

Praha - Ministerstvo školství chystá projekt, kterým se bude snažit nalákat do profese učitele nejlepší vysokoškoláky jiných než pedagogických oborů. Chce také zavést více praxe na pedagogických fakultách. Oba projekty přijdou dohromady na 900 milionů korun, vyplynulo z vyjádření ministra školství Josefa Dobeše (VV) v dnešních Otázkách Václava Moravce. V resortu školství se bude ale také šetřit.  

Nejlepší vysokoškoláky z jiných oborů by měl k učitelské profesi přilákat projekt Nová krev do škol. Platil by i pro absolventy do dvou let od vystudování vysoké školy. „My chystáme půl miliardu, a tu půlmiliardu najdu ve svém rozpočtu tak, abych nastavil pro tyto lidi, které vtáhnu, o něco lepší podmínky, než mají ostatní. Oni za to získají během prvního roku pedagogické minimum,“ plánuje ministr.

Praxe na pedagogických fakultách by měla podle ministra čítat nejméně po jednom semestru v první a ve druhé části studia. Náklady by byly podle něho 400 milionů korun. „Peníze půjdou na zaplacení studentů v praxi a mentorů a koučů těchto dětí,“ vysvětlil Dobeš. Oba projekty jsou podle něho ve vnitřním připomínkovém řízení.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Méně středních i základních škol

Úspory by mělo naopak přinést avizované rušení části maturitních středních škol a organizací přímo řízených ministerstvem. Návrh na redukci sítě středních škol předložilo ministerstvo v prosinci, koncem ledna se Dobeš setká s hejtmany a v únoru se chce s nimi dohodnout na konkrétních krocích. O redukci sítě středních škol by měla krajská zastupitelstva rozhodovat v březnu.

Maturitních středních škol je podle Dobeše asi 1 300, využívá se přitom jen zhruba 60 až 80 procent jejich kapacity. Cílem je zvýšit ukazatel na 90 procent. Škol by měla ubýt asi pětina. Podle dřívějších informací se tím ušetří asi čtyři miliardy korun. Ministerstvo podle Dobeše zkoumá i situaci na základních školách, na nichž ale tolik volných míst jako na středních školách není.

Rudolf Haňka, profesor Cambridge Univeristy

„Já bych schvaloval zkoušky, ale doporučuji nezveřejňovat žebříček – tato škola je lepší než jiná.“

Nezbytné srovnání kvality má do základního školství podle ministra přinést také zavedení srovnávacích testů podobných státním maturitám na středních školách. Žáci by měli podstupovat srovnávací zkoušky v pátých a devátých třídách. Výsledky testů mají sloužit ale jen jako zpětná vazba pro školy a jejich žáky. Podle ministra by měl být celý proces rychlý a administrativně nenáročný. Na podzim se počítá s pilotním programem ve stovce škol. Ministr chce, aby celý systém fungoval plně od roku 2013.

Ještě letos chce Dobeš snížit počet ministerstvem řízených organizací ze současných 17 na 11, konečným cílem je mít tři organizace. „Provoz těchto lidí stojí miliardu korun, nechci to mít dražší než 50 milionů,“ podtrhl Dobeš. Redukcí podle něho klesne byrokracie ve školství.

Děti ve škole
Děti ve škole