Nechtěná operace v Egyptě – hrůzný zážitek a invalidní důchod

Praha – Na dovolenou v egyptské Hurghadě nezapomene Lenka Mocková z Liberecka do konce života. Českou turistku v jedné z tamních nemocnic i přes její nesouhlas několikrát operovali a jednou dokonce bez narkózy. Následky zákroku si nese dodnes, včetně obrovských jizev na břiše a psychických i zdravotních problémů. To vše zřejmě kvůli vysoké pojistce, kterou před dovolenou uzavřela a kterou lékaři jednoduše využili.

Hrůzný zážitek v Egyptě začal zcela nevinně – Lenka Mocková chtěla od hotelového lékaře jen projímadlo na běžné zažívací potíže. „Vůbec nic mi nebylo, ale odvezli mě a udělali první operaci,“ vzpomíná turistka a pokračuje: „Řekli mi nejdřív, že pojedeme jen kousek do nemocnice a tam mi prášek napíší. Pak přišel ruský doktor s tím, že mi udělají jen malý zákrok a je to důležité.“

Poté následovaly závažné komplikace a další operace. „Řekli mi, že se to prvně nepovedlo a mám střeva zamotaná,“ vypráví paní Lenka s tím, že to už volala o pomoc asistenční službu, díky které se spojila i se svou dcerou. „Odvezli mě do místnosti jako pro mrtvoly, drželi mě a jeden mě řezal a mačkal mi něco z břicha pryč,“ vzpomíná na otřesný zážitek.

Doktoři vydělávají na tučných pojistkách

V tamní nemocnici nakonec strávila tři týdny, přestože od počátku protestovala a chtěla do pojišťovnou smluvené mezinárodní nemocnice. „Myslela jsem prvně, že tam jsem na orgány, ale pak mi došlo, že jde o vysokou pojistku,“ varuje ostatní Mocková. Právě pojistky turistů  jsou zřejmě dobrým byznysem mezi hotelem a některými klinikami. Jen banální operace slepého střeva vyjde v Egyptě na 15 tisíc eur.

Zdravotničtí odborníci se shodují, že domluva mezi hotely a nemocnicemi na mnoha místech existuje, bohužel se však obtížně prokazuje. Lékaři přitom indikují pacientům dražší a náročnější léčbu, než je nezbytně nutné. „Nemůžeme s tím nic dělat, jedinou cestou je obrátit se na právníka,“ potvrzuje mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Lence Mockové však už taková rada nepomůže. Po návratu do Česka prodělala další operace, zadlužila se a prodělala osobní bankrot. Dnes je v invalidním důchodu a pod dohledem psychologů.