Levnější léky? Snížená sazba DPH nemusí zafungovat

Praha – Od ledna začne platit schválená nižší sazba DPH pro léky spolu s knihami a dětskou výživou. V lékárnách přesto mohou zůstat ceny stejné a efekt pro kupujícího to nebude mít žádný. Zatímco prodejci v lékárnách uvádějí, že cenu přizpůsobí, vliv mohou mít distributoři.

Video Události ČT: Ceny léků po snížení sazby DPH
video

Události ČT: Ceny léků po snížení sazby DPH

Kdo čeká, že od ledna ušetří na volně prodejných lécích zásluhou zavedení snížené sazby DPH, může být nepříjemně překvapen. Záleží hlavně na distributorech, jestli se cenovky v lékárnách sníží. „V případě, že nezmění ceny naši dodavatelé, potom se snížená sazba DPH samozřejmě projeví v ceně léků u nás v lékárnách,“ uvedl mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov.

Právě lékárenské řetězce by mohly mít zájem na tom, aby se desetiprocentní daň promítla do nižších cen, a to v rámci konkurenčního boje, kvůli kterému třeba nabízely v minulosti různé výhody v souvislosti s regulačním poplatkem na recept.

Potíž by mohla být i s částečně hrazenými léky. Jejich cena je totiž dána výší příspěvků zdravotních pojišťoven na tyto léky. Výše příspěvků ale klesá a cenový rozdíl pak musí doplácet ten, kdo si přijde s receptem pro své medikamenty. Nižší daň tak bude mít na prvním místě pozitivní dopad na zdravotní pojišťovny, ale je otázkou, jestli pak převedou tuto úlevu i na kupující. „Výrazně ušetří zdravotní pojišťovny, protože snížení DPH bude pro ně znamenat menší náklad, budou hradit za léky méně,“ řekl viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

10% sazba DPH

  • léky - mimo vitamíny, potravinové doplňky
  • knihy - mimo noviny, časopisy, reklamní publikace a omalovánky
  • dětská výživa

Přidá se k lékům bezlepková strava? Nebo jiné potraviny?

Zítřejší zasedání Poslanecké sněmovny by mělo přinést odpověď na to, jestli se k trojici skupin zboží přidají ještě suroviny pro bezlepkovou stravu. Jako o kandidátovi na desetiprocentní daň o nich budou poslanci rozhodovat s novelou zákona o DPH, která má hlavně určit, jestli budou podnikatelé měsíčně podávat kontrolní hlášení. Možnost, že by se ke snížené sazbě DPH přidaly ještě další výrobky, nevypadá v nejbližší době příliš reálně.

Politici další změny podmiňují lepším výběrem daní. Další snížení DPH například u potravin je možné, pokud se vládě podaří prosadit opatření proti daňovým únikům. Pochyby se také točí kolem toho, co by se mohlo stát teď u léků, že nižší daň nesníží konečnou cenu. „Otázkou totiž vždycky při zmírnění nebo snížení DPH zůstává, jestli se sníží cena, a to je třeba vždycky velmi důkladně propočítat,“ uvedl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Podoba DPH v minulých letech

2010-2011 - základní sazba: 20 %, snížená sazba: 10 %

2012 - základní sazba: 20 %, snížená sazba: 14 %

2013-2014 - základní sazba: 21 %, snížená sazba: 15 %