Změna klimatu dává hurikánům sílu. V kombinaci se stoupáním hladiny moří je to hrozba

Dramatický přechod silného hurikánu Ian přes Floridu a o týden dřív ničivý úder hurikánu Fiona na Portoriku a následně ve východní Kanadě vyvolaly opět otázky, jak moc může změna klimatu, způsobená z výrazné většiny činností člověka, ovlivnit sílu a dopady hurikánů.

Tropické cyklóny jsou velmi složitou záležitostí, které pro svůj život potřebují celou řadu faktorů – od teplého moře přes vlhký vzduch v atmosféře, nepříliš velký vertikální střih větru (tedy malou změnu rychlosti a směru větru s výškou) až po vhodný spouštěcí mechanismus, který „roztočí“ cirkulaci tropických bouří. Proto je poměrně složité odpovědět na otázku, co lze v měnícím se klimatu přesně čekat.

  • Cyklona neboli tlaková níže je oblast se sníženým tlakem vzduchu oproti svému okolí.
  • Pro tropické cyklony se užívá název hurikán, tajfun a cyklon. Slovo hurikán se používá v USA a Kanadě, tajfun v Asii. Pro středomořské cyklony podobné hurikánům se používá název medikán.


S rostoucí teplotou naší planety se ale každopádně zvyšuje množství vodní páry obsažené v atmosféře. Teplejší vzduch pojme více vlhkosti. Tato vlhkost ale zase někde vypadne a když jí je více, znamená to riziko intenzivnějších srážek, obzvláště těch s extrémní intenzitou. To platí i o srážkách v hurikánech.

V případě nárůstu globální teploty o 2 °C (v současnosti se pohybujeme kolem 1,1 – 1,2 °C) lze čekat zvýšení intenzity dešťů minimálně o 10 až 15 procent, a to podle modelových projekcí.

Jenže současná pozorování odhalují nepříjemnou skutečnost, že reálný nárůst srážek může být nakonec ještě citelně vyšší – družicová pozorování totiž indikují zesílení srážek už o 20 procent při oteplení o pouhé dvě desetiny stupně.

Už teď pozorujeme častější výskyt extrémních intenzit dešťů – to, co se dříve jevilo jako naprosto výjimečná událost s teoretickou dobou opakování jednou za 500 let, se v měnícím se klimatu stává mnohem pravděpodobnější a častější. Například obyvatelé Portorika zažili extrémní deště při přechodu hurikánu Maria v roce 2017, letos je ale deště z Fiony někde i překonaly.

Průměrná intenzita deště (v mm/h) v tropických cyklónách za období 1998–2016 v oblasti 500 km od centra cyklóny
Zdroj: Natur

Dalším důležitým faktorem je rostoucí teplota mořské vody – oproti minulému století přibývá oblastí s teplotou vody přes 26 °C, což je obecně udávaný práh potřebný pro vznik tropických cyklón.

Teplejší voda a víc vodní páry v atmosféře, tedy vlhčí vzduch, jsou kombinací napomáhající výraznějšímu zesilování tropických cyklón. Už několik dekád lze pozorovat trend nárůstu výskytu velmi silných (tedy u hurikánů kategorie 4 a 5 z pětidílné Saffirovy a Simpsonovy stupnice) cyklón, které mají největší ničivý potenciál.

Jak vypadá budoucnost

Velmi pravděpodobně se zásadně nebude měnit celkový počet tropických systémů, kterých je v průměru kolem devadesáti za rok na celé planetě. Poroste ale pravděpodobnost, že daná bouře dosáhne stádia silného hurikánu, případně supertajfunu nebo silného cyklónu.

Navíc se zřejmě zvýší i pravděpodobnost, že daný systém prodělá rychlé zesilování, kdy během několika málo desítek hodin může rychlost větru vzrůst o více než 100 km/h, což zásadně zvyšuje ničivý potenciál cyklóny. Navíc tyto epizody rychlého zesilování jsou poměrně obtížně předpověditelné a zvyšují tedy riziko nedostatečného varování pro obyvatele v zasažené oblasti.

Hurikány postupují pomaleji

Poměrně negativní zprávou je rostoucí tendence ke zpomalování postupu tropických systémů, zejména v pobřežních oblastech. Typickou ukázkou jsou hurikán Harvey v Texasu v roce 2017 a Dorian na Bahamách o dva roky později.

Oba systémy dramaticky zpomalily svůj postup nad souší, což znamenalo jednak delší dobu, po kterou byly dané oblasti vystaveny ničivému větru, jednak delší období s intenzivními srážkami, což pak vedlo k naprosto bezprecedentním povodním. U této pozorované vlastnosti hurikánů není ale ještě úplně patrné, jak moc to souvisí se změnou klimatu, respektive s lidskou činností.

Důležitým faktorem rostoucích škod je konečně i zvyšující se hladina moře – například na Floridě stoupla asi o třicet centimetrů za sedmdesát let. Toto zvýšení je přitom jasně spojeno s oteplením moře a táním pevninských ledovců. A za obojím stojí lidská činnost.

Zvýšená hladina moře pak znamená podstatně vetší riziko zaplavení pobřežních oblastí vzdutým mořem při přechodu hurikánu, respektive tropické cyklóny. Výsledkem jsou pak masivní škody a někdy i nemalý počet obětí.


Závěrem je ale nutné zdůraznit ještě jednu věc – v posledních dekádách také  značně přibylo obyvatel v oblastech, které bývají občas postihovány tropickými cyklónami. Například na Floridě v některých sídlech, která zasáhl hurikán Ian, přibylo obyvatel za posledních 60 let více než destinásobně.

Je zřejmé, že dopady hurikánů v hustě zastavěných oblastech budou dramaticky závažnější než dříve. Na druhé straně zlepšující se předpovědi a varování dávají šanci, že alespoň počet obětí bude minimalizován.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 13 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 15 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
29. 4. 2025
Načítání...