Záhadné svitky z Herculanea jsou rozluštěné. Stačili na to tři studenti a umělá inteligence

Před dvěma sty lety nalezené svitky konečně vydaly svá tajemství: vědci zjistili, že první rozluštěný obsahuje doposud neznámý filosofický text.

Před dvěma tisíci lety pohřbila erupce sopky Vesuvu nejen slavné Pompeje, ale také Herculaneum a v něm i knihovnu papyrových svitků, dnes známou jako Herkulánejské papyry. Když žhavá hmota roku 79 našeho letopočtu proměnila obě města v mrtvá, zničila i svitky, do současnosti se zachovaly zuhelnatělé.

Když je vědci v 18. století našli, uložili je do knihovny v Neapoli. Asi osm stovek svitků je poškozených tak vážně, že se nedají rozbalit – rozpadly by se. Až do roku 2023 tak zůstaly jen kuriozitou. Ale v březnu spustila trojice vědců „Vesuvskou výzvu“, která měla starověkou záhadu rozluštit.

Svitky proskenovali pomocí urychlovače částic Diamond Light Source. To jim pomohlo získat snímky, které bohužel ukazovaly písmo natolik poškozené, že nebylo čitelné. Ale ani to v jednadvacátém stolení neznamená prohru. Více než milion dolarů od dárců umožnilo oslovit experty na podobné úkoly. Přihlásilo se několik týmů, uzávěrka byla na konci roku 2023.

Vědecká soutěž má vítěze

Soutěž měla jasného vítěze: hlavní cenu Vesuvius Challenge ve výši 700 tisíc dolarů získal tříčlenný tým ve složení Youssef Naderov, Luke Farritori a Julian Schilliger. Ti využili umělé inteligence, rady expertů z různých oborů a nejmodernější snímkovací technologie.

Všichni tři jsou studenti evropských univerzit; jejich specializace se dotýkají z různých stan strojového učení, jehož možnosti při rekonstrukci plně vytěžili. Nerozluštili samozřejmě všechno – cílem projektu bylo jen přijít s technologií, která by mohla být využita pro další analýzy.

Zatím se podařilo digitálně rozbalit a přečíst asi pět procent prvního svitku. Výsledek je ale i tak vynikající, ukázalo se totiž, že tento svitek není přepisem existujícího díla, ale obsahuje dosud nikdy neviděný text ze starověku. Tým papyrologů se chystá už brzy popsat jeho obsah ve studii v nějakém kvalitním žurnálu.

Římané o rozkoši

Podle vědců je hlavním tématem svitku rozkoš. Ta je v epikurejské filozofii nejvyšším dobrem. Ve dvou přečtených úryvcích se autor zabývá tím, jak může dostupnost statků, například jídla, ovlivnit potěšení, které poskytují.

Poskytují věci, které jsou k dispozici v menším množství, větší potěšení než ty, které jsou k dispozici v hojnosti? Neznámý římský filosof se domnívá, že nikoli: „stejně jako v případě jídla se hned nedomníváme, že věci, kterých je málo, jsou absolutně příjemnější než ty, kterých je dostatek.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Poláci pátrali po památkách z války, našli vzácný římský meč

Dva polští milovníci historie pátrali na jihu země za pomoci detektorů kovů po stopách bojů polské armády s vojsky nacistického Německa v září 1939. Nenašli pušky ani kulomety, ale asi dva tisíce let starý římský meč.
před 50 mminutami

Evropané změnili barvu kůže později, než se předpokládalo

Vědci z univerzity v italské Ferraře zkoumali, jak se vyvíjela pigmentace kůže, očí a vlasů Evropanů v průběhu posledních 45 tisíc let. Světlejší pigment se podle výzkumu objevoval postupně a nelineárně. Tmavá pleť přitom přetrvávala u mnoha populací až do doby měděné a železné.
před 1 hhodinou

Experti radí, jak mluvit o AI s dětmi

Umělé inteligence jsou poměrně novým fenoménem na to, aby se s nimi někteří lidé již plně sžili. Proto může být pro rodiče složité najít způsob, jak o AI komunikovat se svými dětmi. Odborný web MIT Technology Review proto oslovil několik expertů, aby se podělili o svá doporučení.
před 17 hhodinami

Jako požár na nebi. Češi mohli zpozorovat zánik části rakety Falcon 9

Ve středu nad ránem se lidem ve střední Evropě, včetně České republiky, nabídla nevšední podívaná. Na severním obzoru mohli sledovat zánik lidmi vyrobeného objektu. Podle starších informací mělo jít o jeden ze satelitů systému Starlink, na základě nových dat ale vědci tvrdí, že se jednalo o nosný stupeň rakety Falcon 9 společnosti Space X.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Archeologové našli první hrobku faraona po sto letech

Archeologové v Egyptě objevili hrobku faraona Thutmose II. Jedná se o zcela výjimečný objev. Jde totiž o první nález královské hrobky za více než sto let. Naposledy se to stalo roku 1922, když Howard Carter našel slavnou hrobku faraona Tutanchamona.
před 21 hhodinami

Hrozba, že planetka 2024 YR4 narazí do Země, opět stoupla

Podle údajů NASA zveřejněných v úterý má asteroid, který by mohl srovnat se zemí celé město, už 3,1procentní pravděpodobnost, že v roce 2032 zasáhne Zemi. To z něj dělá nejnebezpečnější planetku, jakou kdy moderní předpovědi zaznamenaly. Odborníci však uklidňují, že v tuto chvíli se nejedná o krizi.
včera v 11:29

Ženy jsou štědřejší než muži, ukázala hra na diktátora

Obecně sdílená společenská představa je, že ženy jsou štědřejší než muži. Ale když se španělští psychologové a ekonomové pokoušeli najít pro toto tvrzení tvrdé důkazy založené na datech a studiích, nenašli je. A tak se rozhodli udělat vlastní výzkum, a to pomocí experimentu.
včera v 06:30

Smrt může být evolučně altruistická, naznačuje výzkum

Darwinova teorie přírodního výběru vysvětluje, proč se u organismů vyvíjejí vlastnosti, které jim pomáhají přežít a rozmnožovat se. Smrt se pak může zdát jako neúspěch v této snaze. Nový výzkum ale naznačuje, že je to spíš proces, který se evolučně zformoval tak, aby organismům pomáhal.
18. 2. 2025
Načítání...