Výzkum: Megasucho před 4200 lety nebylo globální a civilizace neničilo

Megasucho, ke kterému došlo před 4200 lety, mělo katastrofální dopady, které mohly vést k zániku starověkých říší a rozsáhlým změnám po celém světě. Bylo tak významné, že dokonce znamenalo zlom v geologické historii Země, tvrdili historici. Nový výzkum ale tuto hypotézu vyvrací.

Nový výzkum Severoarizonské univerzity ukazuje, že k obřímu suchu před desítkami století sice skutečně došlo, jeho dopady ale nemusely být globálně katastrofální, jak se dříve předpokládalo. Ve skutečnosti se mohlo jednat pouze o jednu z mnoha událostí v rozmanitém klimatu holocénní éry, která začala přibližně před 11 700 lety.

Studie publikovaná v časopise Nature Communications je unikátní nejen svými zjištěními, ale i způsobem, jakým vznikla – přes tisícovku datových souborů totiž vytvořila speciální třída postgraduálních studentů.

„Roku 2018 byla tato událost použita jako nová geologická značka pro rozdělení naší současné geologické epochy, holocénu,“ uvedl hlavní autor práce Nicholas McKay, docent na School of Earth and Sustainability. „To byla dobrá motivace k tomu, abychom se hlouběji zabývali rozsáhlými důkazy o této události, protože jsme si ani nebyli jistí, jestli to globálně proběhlo, natož jestli se jednalo o něco, co by se mělo používat jako globální ukazatel,“ doplnil.

Nový příběh

Odpovědi, které badatelé potřebovali, se skrývají ve dvanáct tisíc let starých klimatických datech z celého světa. Vědci vyvinuli zdokonalenou metodu pro objektivní zjišťování a hodnocení významu klimatických událostí v paleoklimatických datech, která umožnila komplexní zkoumání změn teploty a vod v průběhu holocénu.

Když data procházeli, objevil se nový příběh – na některých zkoumaných místech se projevily důsledky megasuchého období, ne ale na všech. Dokonce i tam, kde výzkumníci viděli dopady, které by mohly být přičítány této události, vypadaly tyto efekty rozdílně.

Vědci totiž v datech neviděli jednu obrovskou událost, která by vše změnila, ale spíše řadu menších epizod, které ovlivnily lokální klima. Podle McKaye došlo v tomto období na mnoha místech ke změnám klimatu, ale tyto změny nebyly rozsáhlejší nebo významnější než ty, ke kterým došlo v jiných obdobích holocénu.

Tým našel v datech i několik významných momentů mimo zkoumané období. Byla to například událost stará 8,2 tisíce let, tedy výrazné chladné a suché období s centrem v severním Atlantiku. K výrazným teplotním změnám došlo také během takzvané středověké klimatické anomálie.

Hlavním poznatkem bylo, že náhlé změny teploty a srážek byly v průběhu holocénu běžné v místním měřítku, ale globálně souvislé události byly vzácné.

Význam pro budoucnost

„Tento výzkum zpochybňuje používání události označované jako 4,2 jako globálního geologického ukazatele a poskytuje varování při interpretaci lokálních klimatických změn jako globálně významných,“ zdůraznila spoluautorka práce Leah Marshallová. „Naše výsledky ukazují, že k výkyvům klimatu docházelo v průběhu celého holocénu, a lepší pochopení načasování, vzorců a příčin těchto náhlých změn je důležité pro budoucí projekty klimatických modelů,“ míní.

Cílem tohoto výzkumu bylo lépe porozumět minulosti, ale jeho výsledky jsou mnohem rozsáhlejší – znalost toho, jak se klima měnilo po tisíciletí, by mohla vědcům pomoci pochopit, jak se bude měnit v budoucnu.

„Tato studie naznačuje, že k přirozeným změnám klimatu může docházet v časovém měřítku jednoho století v regionech, aniž by se tyto vyskytovaly na celé planetě,“ dodal McKay. „Tyto přirozené změny se liší od těch masivních, které jsou nyní způsobovány emisemi oxidu uhličitého způsobenými člověkem. Ale budoucí klima bude kombinací těchto přirozených změn a těch způsobených člověkem a je důležité, abychom pochopili obojí,“ uzavřel výzkumník.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...