Vesmírný popelář je na orbitě. Japonská družice chce uklidit odpad kolem planety

3 minuty
Horizont ČT24: Smetí na oběžné dráze kolem Země
Zdroj: ČT24

Na oběžné dráze modré planety se rozbíhá závod vesmírných popelářů. Čerstvě tam zaparkoval nový satelit, který má pomoct najít nejefektivnější způsob, jak orbitu zbavit smetí, jež tam zůstává po lidech. Pokud mise uspěje, chce japonská firma nabídnout své služby vládám i soukromníkům.

Společná jihokorejská a japonská mise odstartovaly na palubě ruské rakety z kazachstánského Bajkonuru. Mezinárodní spolupráce státního a veřejného sektoru spustila v posledních deseti letech mezi Zemí a oběžnou dráhou nebývalý cestovní ruch, který má negativní dopad v podobě kosmického smetí kolem planety.

Příležitosti na úklid tohoto odpadu se chopila japonská firma Astroscale. Její satelit ELSA-d zahájí testování nového postupu, který by v budoucnu mohl problém pomoci vyřešit. S pomocí magnetické pasti plánuje opakovaně zachytit maketu staré družice, kterou družice vynesla na orbitu s sebou. V ostrém provozu pak s ulovenou kořistí zamíří do atmosféry, kde shoří.

„ELSA-d používá magnetické rameno, které se volně pohybuje šesti směry: nahoru–dolů, doleva–doprava, dozadu–dopředu a umí i rotace,“ vysvětluje Chris Walker z Astroscale. Díky tomu je družice dostatečně obratná, aby mohla kosmické smetí posbírat a zlikvidovat. Vyčištění odpadu na oběžné dráze je už totiž opravdu nutností.

Pokrok přináší obtíže

Rozvoj technologií dostupných široké veřejnosti znamená stále více vesmírného smetí. Lidstvo díky technologiím na oběžné dráze využívá výhod, jako je satelitní komunikace, podrobná navigace, přesné předpovědi počasí, satelitní vysílání televize a další. Na zemské orbitě je i přes 28 tisíc trosek o úhrnné hmotnosti 9200 tun.

Ředitel Vesmírného institutu na Aucklandské univerzitě považuje větší množství odpadu za logické, ale současně znepokojivé: „Dnes existuje víc příležitostí ke startům. Náklady na vypuštění vesmírného hardwaru poklesly a nabízené služby jsou mnohem lepší. Problém se jen zhoršuje.“

Úlomky tří tisíc vyřazených družic podle něj hrozí zničením více než dvěma tisícům aktivních satelitů. Vedle obrovských finančních ztrát můžou znamenat i nebezpečný výpadek poskytovaných služeb.

A problém se bude v dalších letech jen zhoršovat. Harriet Brettlová z Astroscale tvrdí, že jen v příštím desetiletí se dohaduje vypuštění nejméně deseti tisíc satelitů. „To je obrovský nárůst objemu provozu. Satelitní operátoři se budou muset vypořádat s možnými kolizemi,“ varuje.

Jako první se úklidem začala systematicky zabývat Evropská vesmírná agentura. Už předloni vypsala kontrakt na odstranění úlomků vytipovaných trosek větších rozměrů. Jí najatý vesmírný uklízeč má vyrazit v roce 2025. Satelit japonské firmy Astroscale, pokud uspěje, ale bude k pronájmu o dva roky dřív.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 11 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 13 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 16 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 16 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 17 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...