Vesmír možná leží uvnitř černé díry, naznačuje studie

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je na oběžné dráze teprve tři a půl roku, ale už upravil poznání lidstva rovnou v několika směrech. Podle nové studie vědců z Kansaské státní univerzity teď ale jeho pozorování naznačují něco velmi zvláštního – že se náš vesmír možná nachází uvnitř černé díry.

Většina galaxií, které zachytil Webbův dalekohled, se otáčí stejným směrem: dvě třetiny rotují ve směru hodinových ručiček, jen jedna třetina opačně. To podle Liora Shamira z Kansaské státní univerzity nedává smysl.

Ve studii, kterou tento docent vydal v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, kontroloval rotaci 263 galaxií, které byly dostatečně jasné, aby se dal určit směr jejich rotace. Pohled na galaxie byl natolik zřetelný, že by stačil k vyhodnocení i bez dalších analýz – ty ale vědci samozřejmě také provedli.

„Byla provedena kvantitativní analýza tvarů galaxií, ale rozdíl je tak zřejmý, že ho vidí každý, kdo se na snímek podívá,“ uvedl Shamir. „K tomu, abyste viděli, že se čísla liší, nepotřebujete žádné speciální dovednosti nebo znalosti. Díky výkonu vesmírného dalekohledu Jamese Webba to může vidět každý.“

Svět v černé díře

Co je tedy na snímcích tak divného? V náhodném vesmíru by měl být počet galaxií, které rotují jedním směrem, přibližně stejný jako počet galaxií, které rotují druhým směrem. Jenže tak to není: vesmírný dalekohled Jamese Webba ukazuje, že většina galaxií rotuje stejným směrem, což je podle Shamira nejen nečekané, ale i podezřelé.

„Stále není jasné, co je příčinou tohoto jevu. Existují ale dvě základní možná vysvětlení,“ podotýká Shamir. „Jedno vysvětlení říká, že vesmír vznikl jako rotující. To je ve shodě s teoriemi, jako je kosmologie černých děr, která postuluje, že celý vesmír je vlastně vnitřkem černé díry. Pokud se ale vesmír skutečně zrodil rotující, znamená to, že dnešní teorie o vesmíru nejsou úplné.“

Tato hypotéza se v moderní fyzice neobjevila poprvé, hlouběji ji už rozpracovalo několik australských fyziků, kteří se pokoušeli analyzovat tepelnou historii vesmíru. Bohužel pro tyto hypotézy zatím neexistují žádné důkazy – a není ani pravděpodobné, že by se našly v blízké budoucnosti.

Druhá možnost je spojená s jinou rotací. Země jako součást Sluneční soustavy totiž také rotuje kolem středu galaxie Mléčné dráhy a vzhledem k Dopplerovu jevu vědci očekávají, že světlo přicházející z galaxií rotujících opačně, než rotuje Země, je kvůli tomuto efektu obecně jasnější.

Dopplerův jev je změna frekvence (a tedy i výšky) zvuku nebo světla v závislosti na pohybu zdroje vůči pozorovateli.

Často se popisuje na příkladu se sanitkou, která projíždí kolem pozorovatele: Když se sanitka blíží, zvuk sirény zní vyšší, protože zvukové vlny se před sanitkou stlačují a jejich frekvence roste. Ale když sanitka projede kolem a vzdaluje se, zvuk sirény se najednou změní a zní hlubší. To proto, že zvukové vlny se za sanitkou roztahují a jejich frekvence klesá.

To stejné se děje i se světlem.

Právě to by mohlo být dalším vysvětlením, proč jsou takové galaxie při pozorování dalekohledem nadměrně zastoupeny, doplňuje Shamir. Astronomové podle něj možná budou muset přehodnotit vliv rychlosti rotace Mléčné dráhy – která byla tradičně považována za příliš pomalou a zanedbatelnou ve srovnání s jinými galaxiemi – na jejich měření.

„Pokud tomu tak skutečně je, budeme muset naše měření vzdáleností v hlubokém vesmíru překalibrovat,“ dodává Shamir. „Překalibrování měření vzdáleností může také vysvětlit několik dalších nevyřešených otázek v kosmologii, jako jsou rozdíly v rychlosti rozpínání vesmíru a velkých galaxií, které by podle dosavadních měření vzdáleností měly být starší než samotný vesmír.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 17 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 23 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...