Velmistři čichu. Psi vycítí pach epileptického záchvatu, potvrdil výzkum

Psi jsou schopni vycítit zápach spojený s příchodem epileptických záchvatů, potvrdil rozsáhlý výzkum. Vědci doufají, že by toho mohli využít pro výcvik psů, kteří by mohli dát lidem s epilepsií větší svobodu a také lepší kontrolu nad chorobou.

O tom, že psi mohou vycítit příchod epileptického záchvatu, se mluví už dlouhá léta, ale zatím neexistovaly žádné reálné důkazy. Vědcům se něco podobného jen špatně prokazovalo. „Zatím jsme měli jen historky, že někdo někde povídal, jak pes začal před příchodem záchvatu štěkat – ale nic víc. Důkazy z vědecké literatury nebo výzkumu úplně chyběly,“ uvedla Amélie Catalaová z univerzity v Rennes, hlavní autorka výzkumu.

Podle ní nebylo vůbec jasné, jestli to psi dokážou, a pokud ano, za jakých okolností, s jakou přesností, případně jakým způsobem a jakými smysly vůbec umí příchod záchvatu předpovídat.

Ve studii, která vyšla v odborném časopise Scientific Reports, Catalaová a její kolegové chtěli ověřit, jak si psi se speciálním výcvikem s tímto úkolem poradí. Testovali, jak psi rozlišují čichově mezi tělesnými pachy ze vzorků odebraných lidem během epileptických záchvatů, v normálním stavu a těsně po cvičení. Test probíhal na pěti pacientech s různými formami epilepsie.

Psí superschopnosti

Výsledky ukázaly, že psi jsou nečekaně úspěšní – pravděpodobnost, že identifikují člověka s epilepsií, se pohybovala mezi 67 a 100 procenty. Že identifikují člověka, který epilepsii nemá, se pohybovala dokonce mezi 95 a 100 procenty. Tak vysoká úspěšnost podle biochemiků naznačuje, že epileptický záchvat je doprovázený specifickými pachy – a to bez ohledu na druh záchvatu. Lidský čich je nedokáže odhalit, citlivý psí čich ale ano.

Autoři práce chtějí v nadějném výzkumu pokračovat, nyní se zaměří na to, zda je tento zatím neidentifikovaný pach přítomný až v okamžiku záchvatu, anebo i před ním. Pokud by se objevoval už před záchvatem, znamenalo by to, že psi jsou schopní předvídat jeho příchod.

Deník Guardian přinesl rozhovor s mluvčí neziskové organizace Epilepsy Action, která uvedla, že řada nemocných se už na své psy spoléhá. Sice neví, jam moc přesní psi jsou ani jaký smysl využívají, ale ví určitě, že to funguje: „Netušíme, jak to psi dělají. Proto je tento výzkum nesmírně zajímavý a mohl by se stát dalším krokem pro naše pochopení toho, jak by psi mohli ještě lépe pomáhat lidem s epilepsií.“

Psi jsou díky dlouhému soužití s člověkem a desítky tisíc let trvající adaptaci velmi dobrými pozorovateli lidského chování i projevů, které pro ně nejsou normální. Díky tomu dnes pomáhají nejen lidem s poruchami zraku, ale například také autistům. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...