Velké části americké přírody hrozí kolaps. Ohrožené jsou zejména prérie, varuje studie

Téměř polovině zvířat a zhruba třetině rostlin ve Spojených státech hrozí vyhynutí. Vyplývá to ze zjištění výzkumné skupiny zabývající se ochranou přírody NatureServe, podle které je 41 procent amerických ekosystémů na pokraji kolapsu.

Vymizení hrozí nejrůznějším druhům od raků a kaktusů přes sladkovodní mušle po známou masožravou rostlinu mucholapku podivnou, která se přirozeně vyskytuje jen v malé oblasti na východoamerickém pobřeží. Na pokraji vyhynutí je 40 procent všech zvířat a 34 procent všech rostlin.

Studie NatureServe o stavu fauny a flory ve Spojených státech se zakládá na analýze dat od více než tisíce vědců z USA a Kanady. Podle autorů jde o nejobsáhlejší podobný dokument, který shrnuje informace o zvířatech, rostlinách a ekosystémech za posledních pět desetiletí. Studie také ukazuje, které oblasti ve Spojených státech jsou nechráněné a na kterých místech zvířata a rostliny čelí největšímu ohrožení.

Příroda trpí tam, kde přibývá lidí

Výsledky zprávy jsou „děsivé“, uvedl Sean O'Brien, šéf NatureServe. „Pokud si chceme zachovat současnou škálu biodiverzity, musíme se zaměřit na místa, kde je příroda nejvíce ohrožená,“ řekl O'Brien a vyjádřil naději, že zjištění vědců umožní zákonodárcům pochopit naléhavost, se kterou je potřeba jednat.

Ohrožena vyhynutím je téměř polovina všech druhů kaktusů a dvě stovky druhů stromů. Mezi nejvíce ohrožené ekosystémy patří rozsáhlé americké prérie, přičemž více než polovině ze všech 78 typů travnatých oblastí v zemi hrozí zánik.

Nejvíce ohrožení jsou živočichové, rostliny a ekosystémy v Kalifornii, Texasu a na jihovýchodě USA, uvádí studie. Jde o nejbohatší oblasti z hlediska biodiverzity, ale zároveň také o místa, kde v posledních desetiletích prudce vzrostla lidská populace, uvádí Wesley Knapp, hlavní botanik NatureServe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 12 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 14 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
29. 4. 2025
Načítání...