Věda popsala první případ, kdy si dinosaurus pochutnal na savci

Paleontologové popsali první známý případ, kdy nějakého savce sežral dinosaurus. Důkazem je nález mikroraptora, který v sobě měl nohu drobného savce.

Poslední večeře mikroraptora se odehrála před 120 miliony lety. Malý opeřený dinosaurus spolykal kusy ještě menšího savce – a noha mu uvázla v hrudním koši.  

Paleontologové, kteří příběh pravěké hostiny popsali v časopise Journal of Vertebrate Paleontology, uvedli, že jde o „první doklad dinosaura pojídajícího savce“. Podle prvního autora studie Davida Honea z Queen Mary University v Londýně je každý objev dinosaura s nějakou potravou ve vnitřnostech výjimečný. „Každý takový příklad je pro nás opravdu důležitý, protože nám poskytuje přímý důkaz o tom, co jedli,“ uvedl.

Přestože zřejmě nešlo o přímého předka člověka, jsou vědci nadšení, protože se mohou podívat, jak dopadli naši vzdálení příbuzní, kteří s dinosaury sdíleli planetu. „Tato studie vykresluje obraz fascinujícího okamžiku v čase – první záznam o dinosaurovi, který jedl savce – i když není tak děsivý jako cokoli v Jurském parku,“ doplnil britský paleontolog.

Mikroraptoří hody

Mikroraptoři žili v dávných lesích na území dnešní Číny někdy před 125 až 113 miliony let. Pohybovali se sice po dvou nohách, ale odborníci se domnívají, že některé druhy mohly být schopny klouzavého a možná i kontrolovaného letu. 

Typicky byli velcí jako malé kočky. Vědci předpokládají, že většinu své kořisti lovili na stromech – přesouvali se za ní z jednoho na druhý.

Tento konkrétní exemplář objevený v Číně vědci popsali už před čtvrtstoletím, ale tehdy nepříliš úspěšně – pozůstatků jiného zvířete si totiž nevšimli. To dokázal až nový výzkum, který využil modernější zobrazovací metody. 

Analýza londýnských paleontologů naznačila, že touto kořistí byl savec přibližně velikosti myši, který žil na zemi a pravděpodobně nebyl moc dobrý ve šplhání. To všechno se dalo odvodit z jedné končetiny, víc ale pozůstatek prozradit nedokázal.

Předchozí výzkumy už objevily jiné fosilie mikroraptorů, v jejichž žaludku se zachovala potrava různého druhu, například ptáci, ještěři nebo ryby, zatím ale nikdy to nebyl savec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 1 hhodinou

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 3 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 5 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 5 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 7 hhodinami

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
před 8 hhodinami

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
včera v 10:00

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...