V moři u Santorini se možná probouzí vulkán. Bezprostřední erupce nehrozí, uklidňují vědci

Podmořská sopka Kolumbo se možná probouzí. Vulkán poblíž řeckého ostrova Santorini je klidný už čtyři sta let, vědci ale upozorňují, že se zaplňuje dosud neznámá magmatická komora. Doporučují proto sopku sledovat v reálném čase. Zároveň uklidňují, že v tuto chvíli ničivý výbuch nehrozí.

Kolumbo patří do skupiny vysoce explozivních sopek, které jsou schopny vytvořit erupční sloup vysoký celé desítky kilometrů. Její erupce může dokonce vyvolat vlnu tsunami, což je hrozba, jež může ovlivnit rozsáhlá území.

Právě proto se britský vulkanolog Kajetan Chrapkiewicz z Imperial College London a jeho kolegové zaměřili na detailní výzkum tohoto vulkánu. Pomocí nové zobrazovací techniky podobné lékařskému ultrazvuku sledovali magmatickou hmotu, která se hromadí zhruba dva kilometry pod sopkou.

Jejich výsledky, které vyšly na konci ledna v odborném časopise Geochemistry, Geophysics, Geosystems, naznačují, že erupce v současné době akutně nehrozí. Sopka ale představuje vážnou hrozbu dlouhodobě, konstatovali vědci. Doporučili proto sledovat vulkán v reálném čase, aby se dalo předejít nejhoršímu, pokud k erupci v budoucnu dojde.

Když sopka explodovala roku 1650 naposledy, zahynulo „jen“ sedmdesát lidí. Jenže tehdy byla tato oblast jen minimálně osídlená. V současné době je zde ale lidí spousta, kromě obyvatel také množství turistů. Dopady by tedy dnes byly s vysokou pravděpodobností mnohem větší.

Santorini
Zdroj: ČT24

Erupce mění chod civilizací

Další skupina vědců na palubě výzkumné lodi Joides Resolution ve výzkumu pokračuje. Provádí vrty v  okolí Kolumba s cílem rekonstruovat historii erupcí za posledních několik milionů let. Vulkanologové doufají, že pochopí souvislosti mezi zemětřeseními a sopkami v této oblasti a prozkoumají vliv změn hladiny moře na velikost a četnost erupcí.

Sopečné erupce v této oblasti totiž ovlivňovaly dějiny lidstva.  Ví se, že zde docházelo k masivním erupcím mnohokrát, přibližně po 75 tisících letech. Ta poslední, k níž došlo někdy kolem roku 1560 před naším letopočtem, zcela změnila vývoj středomořských civilizací. 

Exploze s epicentrem na ostrůvku Nea Kameni vyvrhla do atmosféry sloup popela vysoký přes 30 kilometrů. Do vzduchu se tak dostalo šedesát miliard metrů krychlových sopečných materiálů.  A způsobila také tsunami, jež mohla dosahovat až 35 metrů. 

Důsledkem byl pád krétské civilizace a přesun moci na lokality dále od moře, konkrétně do Mykén.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Brněnští vědci objevili sloučeninu, která by neměla existovat

Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Přesto vědkyně a vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity jejich existenci dokázali. Klíčem k přípravě je speciální způsob mražení.
před 3 hhodinami

Česká vojenská družice SATurnin poprvé vyfotila Prahu

Česká družice SATurnin-1, která slouží na oběžné dráze službám ministerstva obrany, poslala snímek Prahy. Družice je na orbitě od ledna letošního roku a právě pořizování fotografií je jejím hlavním úkolem.
před 4 hhodinami

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 9 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 23 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
včera v 15:09

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
včera v 15:02

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
včera v 12:29

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánovčera v 11:58
Načítání...