Umělé inteligence připraví o práci 80 procent lidí v IT. Je to vzrušující, říká vizionář

Počítače vezmou zaměstnání práci lidem, kteří se starají o počítače, věří miliardář Vinod Khosla.

V polovině května se v San Francisku konala technologická konference Structure Conference. Největší pozornost tam vzbudila přednáška amerického podnikatele indického původu Vinoda Khosly. Prohlásil, že přibližně 80 procent míst v IT oddělních by mohlo být v blízké budoucnosti nahrazeny systémy, jimž se dnes říká „umělé inteligence“ – tedy algoritmy se schopností se učit. Khosla označil tuto změnu za „vzrušující.“

11 minut
Umělé inteligence v roce 2016
Zdroj: ČT24

Vinod Khosla na IT zbohatl, nejprve jako jeden ze zakladatelů společnosti Sun Microsystems, později ve vlastní firmě Khosla Ventures. Jeho majetek se odhaduje na 1,6 miliard dolarů, poradce jeho společnosti je například bývalý britský ministerský předseda Tony Blair. Má tedy o informačních technologiích lepší informace než většina lidí na světě.

Na přednášce uvedl příklad společností i technologií, které současnou podobu IT mohou nejvíc změnit. Jednou z nich je startup Nutanix, do nějž Khosla intenzivně investoval. Ten se pokouší nahradit lidský faktor v tom, jak si spolu servery vyměňují data. Další společností, která podle něj může změnit svět IT, je Mesosphere, která zase na umělé inteligence přesouvá zodpovědnost za instalování a údržbu programů na serverech.

Podle Khosly se umělé inteligence už brzy dostanou do serveroven a datacenter po celém světě, kde nahradí lidskou obsluhu. Protože v současné době jde na placení míst v tomto oboru čím dál více nákladů, může automatizace firmám i státům finančně hodně ulevit.

Nastává věk automatizace

Publikum tyto předpovědi příliš nepřivítalo, zejména z Khoslova nadšení bylo spíše zaskočené. Miliardář však všechny uklidnil, že všichni lidé na této konferenci patří mezi 20 procent expertů v IT, které automatizace nezasáhne.

Tato vize je další, které v posledních letech přinášejí mocní a dobře informovaní muži dnešní doby. Od Elona Muska, přes Billa Gatese, až po Marka Zuckerberga – spousta z nich se shoduje na tom, že nejvíce ohroženými povoláními budou v dalších letech nikoliv ta v továrnách, ale zatím dobře placené kancelářské pozice.

O místa půjde manažerům, lékařům, úředníkům, právníkům i účetním – tedy lidem, kteří dnes tvoří společenskou elitu.

Uložit

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 22 mminutami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 17 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 19 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025
Načítání...