Ukrást heslo na mobilu? Stačí ho odečíst ze zvuků odemykání obrazovky, ukázal experiment

Člověk zadává heslo do svého mobilu, ale hackeři ho přečtou na dálku, a to podle zvuků, které způsobuje zadávání hesla. Tento scénář už není jen noční můrou běžného uživatele, podařil se skupině počítačových expertů.

Vědci při experimentu vyzkoušeli úspěšnost takového útoku na 45 lidech s telefony nebo tablety vybavenými operačními systémy Android. Výsledky výzkumu zveřejnili na odborném webu arXiv

Při zadávání hesla a dalších dotecích na obrazovce telefonu se přístrojem šíří zvukové vlny až k mikrofonu. A algoritmus, který vědci vyvinuli, dokáže poznat, z jaké části obrazovky tyto doteky pocházejí. Díky tomu jsou s poměrně vysokou pravděpodobností schopní rozeznat, jaká čísla člověk do mobilu zadává.

„Tím, že jsme zaznamenávali zvuky skrze zabudovaný mikrofon, dokáže aplikace odhadnout, co se na telefonu píše,“ uvedli autoři práce. Při experimentu se jim z těchto vibrací podařilo úspěšně poznat 27 ze 45 hesel na mobilních telefonech a 19 z 27 hesel na tabletech.
Samotnou práci odvedla umělá inteligence, která byla schopná se učit ze svých chyb.

Experiment imitoval situace běžného života

Experiment proběhl v běžných podmínkách reálného života. „Provedli jsme ho mimo laboratoř, abychom simulovali normální život, abychom tak vylepšovali pravdivost studie,“ popsali vědci.

Pokus byl proveden ve třech odlišných prostředích:

  • V běžné místnosti, kde si povídali lidé a vaří se tam káva.
  • V čítárně, kde se lidé snažili mluvit tichým hlasem a tlumeně.
  • V knihovně, kde se ozývalo hodně zvuků ze psaní na klávesnici.

Ve všech třech navíc do místnosti pronikal různě silný šum z venkovního prostředí, protože byla otevřená okna.

Co s tím?

Podle autorů není snadné proti tomuto problému něco dělat. „Mobilní zařízení potřebují lepší procesní model a lepší systém notifikací, které uživateli poskytnou informace o tom, jak jsou využívány senzory přístroje, a také lepší vyhodnocení informací, které unikají z přístroje ven,“ zmiňují.

V diskusi u článku se také věnují možným řešením. Zřejmě nejlepší je podle vědců, aby přístroj generoval „šum“ – tedy aby v době, kdy se zadává heslo, vysílal ven falešné údaje, jež by zmátly případné útočníky.

Takové aplikace by nemusely být ani příliš náročné, ani by moc nebránily fungování mobilního telefonu nebo tabletu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 1 hhodinou

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
před 17 hhodinami

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 19 hhodinami

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025
Načítání...