Test nové kosmické lodi Elona Muska proběhne už za měsíc. Když uspěje, nahradí ruské služby

První zkušební let nové kosmické lodě americké společnosti SpaceX Crew Dragon, určené pro přepravu posádky, byl stanoven na 2. března. O dalším posunu termínu informovala na svém webu americká vesmírná agentura NASA. Úspěch by měl zbavit Američany závislosti na Rusku při dopravě posádek na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Loď Crew Dragon, tentokrát ještě bez lidí, vynese na oběžnou dráhu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě raketa Falcon 9. Druhý let, plánovaný nyní podle NASA na červenec, by ale už měl předvést „na ostro“ přepravu amerických astronautů na ISS.

Boeing by měl svou loď ukázat v dubnu

Nyní se musí Spojené státy, pokud jde o dopravu svých astronautů na orbitální komplex, spoléhat na ruské rakety a kosmické lodě Sojuz. Od ukončení letů raketoplánů v roce 2011 totiž nemají vlastní lodě. V roce 2010 sice NASA zahájila program komerční přepravy posádek, až o čtyři roky později však vybrala pro dopravu astronautů na ISS společnosti Boeing a SpaceX.

Boeing by měl předvést svou loď CTS-100 Starliner také nejprve při testovacím letu bez posádky. Start se původně předpokládal v březnu, ale byl přesunut na duben, zatím bez přesného data. Následný první předváděcí let s přepravou astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici se plánuje na srpen.

Kosmická loď Orion má vedle ISS letět s lidskou posádkou i k Marsu

Kromě toho americká společnost Lockheed Martin a evropský Airbus připravují pro NASA další kosmickou loď Orion, což má být víceúčelový prostředek pro přepravu posádek (MPCV). Vedle dopravy astronautů na ISS a zpět na Zemi má rovněž létat s posádkami do hlubokého vesmíru. 

Plánuje se, že s ním lidé v budoucnu budou provádět výzkum Měsíce, asteroidů i planety Marsu. První mise s lidskou posádkou se zatím nepředpokládá dříve než v roce 2023.

V současné době přepravují náklad na ISS už dvě soukromé americké společnosti. SpaceX s Dragony a Northrop Grumman s loděmi Cygnus, které tato společnost koupila v polovině roku s firmou Orbital ATK. Zásoby na stanici dopravují i ruské „vesmírné kamiony“ Progress a japonské HTV. V letech 2008 až 2015 na stanici létaly také lodě ATV Evropské kosmické agentury (ESA).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Znečištění jako na dálnici. Z lezeckých bot se mohou uvolňovat nebezpečné chemikálie

Lezení může vypadat jako zdravý sport. Jenže podle nové studie v něm může být ukrytý problém. Drobné částečky chemikálií, jež se uvolňují ze sportovní obuvi, mohou představovat zdravotní riziko.
před 4 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 7 hhodinami

Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie

Desítky let byla půda v okolí ukrajinského Černobylu považována za nevyužitelnou kvůli havárii reaktoru jaderné elektrárny v roce 1986. Nový výzkum ale naznačuje, že by se dala bezpečně využívat pro zemědělství.
včera v 13:20

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
včera v 11:09

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
29. 4. 2025

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
29. 4. 2025

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
29. 4. 2025Aktualizováno29. 4. 2025

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
29. 4. 2025
Načítání...