Suchý leden funguje, potvrzuje studie

Čím méně alkoholu člověk vypije, tím menší jsou dopady na jeho organismus. Podle nové studie to platí i o krátkodobějším vysazení této drogy, které je spojené například s akcemi typu suchý leden nebo suchý únor.

Už jedenáct let se po světě drží tradice, které se říká „suchý leden“. V České republice je populárnější „suchý únor“, což vzniklo tak, že se naše země k původně britské tradici připojila o měsíc později. Obě akce prosazují stejný cíl: omezit na měsíc konzumaci alkoholu.

Má to ale smysl větší než symbolický? Podle nové studie, která vyšla v odborném časopisu New England Journal of Medicine, ano. Jejími autory jsou vědci ze Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří tvrdí, že omezení nebo vyloučení konzumace alkoholu může snížit riziko rakoviny některých orgánů.

Metastudie shrnuje veškeré známé poznatky v tomto oboru. Její autoři našli několik desítek kvalitních studií a shrnuli je do jedné metodologie, což jim umožnilo získat velmi dobrý přehled. V datech hledali možnou souvislost mezi omezením pití alkoholu a pozdějším snížením výskytu různých typů rakoviny.

Alkohol souvisí nejen s rakovinou

Výzkumníci našli jednu jasnou souvislost – čím méně lidé pili alkohol, tím více se u nich snížila pravděpodobnost vzniku rakoviny ústní dutiny a jícnu. Nalezli také omezené důkazy o tom, že menší pití alkoholu může snížit riziko rakoviny prsu, hrtanu a tlustého střeva. Nedostatečné důkazy byly o tom, že omezení alkoholu může snížit riziko rakoviny jater a krku.

Studie také potvrdila fakt, že klíčovým faktorem, který je zodpovědný za vznik rakoviny, je acetaldehyd. Tato toxická látka vzniká rozkladem alkoholu, jeho menší konzumace tak logicky snižuje vystavení této látce.

Ke stejným výsledkům dospěl i nedávný výzkum Royal Free Hospital v Londýně, který ukázal, že když někdo drží takzvaný suchý leden, má to na něj pozitivní fyziologické účinky. Studie provedená na mírných pijácích (tedy těch, kteří pijí přibližně na úrovni maximálních doporučených limitů) ukázala, že u nich došlo ke zlepšení koncentrace a spánku, dále ke snížení hladiny cholesterolu a glukózy, snížení krevního tlaku, celkovému poklesu hmotnosti a úbytku čtyřiceti procent jaterního tuku.

Neexistuje žádná bezpečná nebo zdraví neškodná dávka alkoholu. Pro udržení nízké míry zdravotních rizik způsobených alkoholem je doporučeno užívání maximálně:

  • jednoho alkoholického nápoje denně (tedy asi 20 gramů čistého alkoholu) pro většinu žen a seniorů,
  • dvou alkoholických nápojů denně (tedy asi 40 gramů čistého alkoholu) pro většinu mužů.

Jeden alkoholický nápoj = 20 gramů čistého alkoholu = 0,5 l piva nebo 2 dcl vína nebo 5 cl destilátu.

ZDROJ: Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje

Že alkohol přispívá ke vzniku rakoviny, potvrzuje celá řada studií. Podle WHO se například odhaduje, že v roce 2020 bylo víc než 740 tisíc případů rakoviny způsobeno právě užíváním alkoholu. Podle vědců přitom pomáhá jakékoliv omezení jeho konzumace. Přesně kvantifikovat, jaké snížení přináší jaké benefity, je ale složité až nemožné. Mnoho studií ale ukázalo, že i lehké až mírné pití alkoholu může zvýšit riziko rakoviny a dalších zdravotních problémů – například má dopad na mozek.

WHO v loňské zprávě varuje, že neexistuje žádná skutečně bezpečná míra konzumace alkoholu. Tato zpráva také upozorňuje na to, že občasné zprávy o možných pozitivních dopadech alkoholu jsou zkreslené. „Možné ochranné účinky konzumace alkoholu, které naznačují některé studie, úzce souvisejí se zvolenými srovnávacími skupinami a použitými statistickými metodami a nemusí zohledňovat další relevantní faktory,“ upřesňuje její hlavní autor Jürgen Rehm z Poradního sboru regionálního ředitele WHO pro Evropu pro neinfekční nemoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
před 9 hhodinami

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
před 15 hhodinami

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
před 16 hhodinami

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
před 21 hhodinami

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Proč je v kosmu víc hmoty než antihmoty? Nový výzkum s českým podílem slibuje pohled za standardní model

Fyzici v dubnu zveřejnili výsledky prvního pozorování rozdílného chování klasické hmoty a antihmoty. Za objevem jsou vědci z CERN, podíl na něm mají i Češi. Výsledek může představovat významný milník v historii částicové fyziky: rozšiřuje totiž chápání rozdílů mezi hmotou a antihmotou a otevírá vědcům nové cesty k pochopení, proč při vzniku vesmíru převládla právě hmota.
23. 4. 2025

Nadměrná CT vyšetření mohou být za pěti procenty případů rakoviny v USA, varuje studie

Nadměrná vyšetření metodou CT – neboli výpočetní tomografie – mohou být původcem každého dvacátého případu rakoviny v USA. Do budoucna před tím varuje nová studie, která pracovala s výsledky více než 60 milionů pacientů. V Česku je počet těchto vyšetření nižší a studie slouží především jako varování, míní přednosta Kliniky zobrazovacích metod 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Lukáš Lambert.
22. 4. 2025
Načítání...