Stroje překonají člověka ve všem do roku 2060, domnívají se experti

Přichází doba, kdy stroje celkově překonají a poté i nahradí člověka v řadě pracovních oborů, předvídá skupina špičkových expertů na umělé inteligence.

Vědci z univerzit v Oxfordu a Yale oslovili 352 předních světových expertů na umělé inteligence s dotazníkem, jaká je budoucnost robotiky. Výsledky nejsou pro člověka úplně příznivé.

Podle výsledků tohoto výzkumu vědci předpovídají, že na 50 procent budou za 45 let umělé inteligence lepší než lidé úplně ve všem. Experti předvídají i konkrétní roky, kdy stroje člověka v různých oborech překonají:

  • Roku 2024 budou lepší v překládání jazyků
  • Roku 2026 budou lepší v psaní článků a esejí
  • Roku 2027 budou umět lépe řídit auta
  • Roku 2031 se stanou lepšími prodavači
  • Roku 2049 budou psát knihy, které se prodávají lépe než ty od lidských autorů
  • Roku 2053 budou stroje lépe operovat
  • Roku 2150 budou všechny lidské profese nahrazeny stroji

Pokud se předpovědi expertů vyplní, bude mít tato změna dalekosáhlé účinky na všechno, co dělá člověka člověkem. „Jak se učitelé vypořádají s tím, že jim žáci odevzdávají referáty napsané stroji?“ uvádí Katja Graceová z Machine Intelligence Research Institute v kalifornském Berkeley. A co se vlastně budou děti ve školách učit a proč, když jejich práce bude ve vyspělém světě zbytečná?

3 minuty
Horizont ČT24: Robotické autobusy proti smogu
Zdroj: ČT24

Jedinou, z lidského úhlu, pozitivní částí výzkumu je, že experti věří, že na 95 procent nezpůsobí umělé inteligence vyhynutí celého lidského druhu.

Doba jako stvořená pro umělou inteligenci

Tato předpověď není nijak revoluční, podobných predikcí se objevilo již více – a všechny vycházejí z reálných změn, které se v současné době v tomto oboru odehrávají. Oborů, kde jsou strojové inteligence lepší než ty nejlepší lidské bytosti, totiž velmi rychle přibývá.

Přesně před týdnem proběhl v Číně velký souboj mezi umělou inteligencí AlphaGo od společnosti Google a nejlepším hráčem světa ve hře go. Člověk zcela jasně podlehl 3:0, v žádné z her neměl sebemenší šanci. Čínský hráč pak uvedl, že to bylo, jako by hrál proti samotnému Bohu – tak geniální, nepředvídatelné a unikátní byly tahy stroje.

Přibývá důkazů, že stroje dokáží člověka překonat a tedy i nahradit v celé řadě značně komplexních úkolů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 16 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...