SpaceX dopravila do kosmu další sérii satelitů Starlink

Po řadě odkladů způsobených nepříznivým počasím ve středu soukromá americká vesmírná společnost SpaceX dopravila na oběžnou dráhu kolem Země čtvrtou sérii 60 komunikačních satelitů Starlink. Družice, které budou zajišťovat globální připojení k internetu, vynesla raketa Falcon 9 a let bylo možné sledovat živě. SpaceX se již počátkem ledna stala firmou provozující největší počet umělých družic na světě.

Raketa odstartovala podle stanoveného harmonogramu z floridského kosmodromu na mysu Canaveral v 15:06 SEČ. První stupeň nosiče po odpoutání od rakety přistál na prámu Of Course I Still Love You v Atlantiku, aby byl znovu využit k dalšímu startu. Tento první stupeň tak už absolvoval tři kosmické lety.

Podívejte se, jak mise probíhala:

Vedle prvního stupně SpaceX opakovaně využívá i aerodynamické kryty nákladního prostoru. Ty se v Atlantiku pokusí zachránit lodě Ms. Tree a Ms. Chief.

Internet pro všechny

Společnost SpaceX do kosmu zatím včetně tohoto startu vynesla čtyři série po šedesáti satelitech Starlink, a to loni v květnu a v listopadu a poté dvakrát letos v lednu. Před těmito čtyřmi starty byly v únoru 2018 zkušebně dopraveny na oběžnou dráhu dvě družice mimo letový program Starlink.

Počet satelitů Starlink plánuje SpaceX rychle zvýšit, společnost chce letos s družicemi startovat každé dva až tři týdny. Cílem je do poloviny roku dosáhnout operační provoz zaměřený na zpřístupnění internetu. Zakladatel SpaceX Elon Musk budovanou síť družic již využil: loni v říjnu přes satelity tweetoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 6 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 9 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
před 11 hhodinami

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
včera v 14:00

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
včera v 08:00

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025

Umělá inteligence s falešnou osobností snadno prošla Turingovým testem lidskosti

V pokusu měli lidé, kteří současně komunikovali s umělou inteligencí (AI) a člověkem, říci, koho pokládají za stroj, a koho za lidskou bytost. Speciálně zaúkolovaný chatbot si vytvořil umělou osobnost, která byla důvěryhodnější než člověk.
5. 4. 2025

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...