SpaceX dopravila do kosmu další sérii satelitů Starlink

Po řadě odkladů způsobených nepříznivým počasím ve středu soukromá americká vesmírná společnost SpaceX dopravila na oběžnou dráhu kolem Země čtvrtou sérii 60 komunikačních satelitů Starlink. Družice, které budou zajišťovat globální připojení k internetu, vynesla raketa Falcon 9 a let bylo možné sledovat živě. SpaceX se již počátkem ledna stala firmou provozující největší počet umělých družic na světě.

Raketa odstartovala podle stanoveného harmonogramu z floridského kosmodromu na mysu Canaveral v 15:06 SEČ. První stupeň nosiče po odpoutání od rakety přistál na prámu Of Course I Still Love You v Atlantiku, aby byl znovu využit k dalšímu startu. Tento první stupeň tak už absolvoval tři kosmické lety.

Podívejte se, jak mise probíhala:

Vedle prvního stupně SpaceX opakovaně využívá i aerodynamické kryty nákladního prostoru. Ty se v Atlantiku pokusí zachránit lodě Ms. Tree a Ms. Chief.

Internet pro všechny

Společnost SpaceX do kosmu zatím včetně tohoto startu vynesla čtyři série po šedesáti satelitech Starlink, a to loni v květnu a v listopadu a poté dvakrát letos v lednu. Před těmito čtyřmi starty byly v únoru 2018 zkušebně dopraveny na oběžnou dráhu dvě družice mimo letový program Starlink.

Počet satelitů Starlink plánuje SpaceX rychle zvýšit, společnost chce letos s družicemi startovat každé dva až tři týdny. Cílem je do poloviny roku dosáhnout operační provoz zaměřený na zpřístupnění internetu. Zakladatel SpaceX Elon Musk budovanou síť družic již využil: loni v říjnu přes satelity tweetoval.