Smrťák půjde po družicích. Vesmírné síly USA představily novou jednotku

Vesmírné síly Spojených států spustily novou jednotku. Jejím účelem je odvracení hrozeb od jiných zemí – ve vesmíru.

Během ceremoniálu na Petersonově vesmírné základně v Coloradu oznámily Vesmírné síly (Space force) vznik Zpravodajské sledovací a průzkumné perutě (ISRS). Jejím cílem je odstrašit konkurenty Spojených států od nepřátelských aktivit na oběžné dráze.

Tomu odpovídá i její logo, v němž je Smrťák – ztělesnění smrti v podobě kostry v plášti. Má představovat „zánik jakéhokoli protivníka, na kterého se peruť zaměří“. Na druhou stranu záblesk hvězdy Polárka v oku smrtky „symbolizuje vůdčí světlo bezpečnosti a odkazuje na stálou přítomnost a bdělost ve vesmíru nyní i v budoucnu“.

ISRS se bude zaměřovat na satelity i pozemní stanice, které jsou součástí protivníkových vesmírných sil a protihrozby vesmírných sil. Peruti velí plukovník Travis Anderson, který během srpnového ceremoniálu popsal, proti čemu by jeho jednotka měla bojovat: „Protikosmické síly jsou vesmírné kapacity nepřítele určené k tomu, aby Spojeným státům odepřely možnost používat naše družicové systémy během konfliktu.“

„Dnešní den je významným okamžikem v historii naší služby,“ řekl Anderson. „Myšlenka na tuto jednotku vznikla před čtyřmi lety na papíře a v hlavách několika zpravodajských důstojníků amerického letectva pravděpodobně ležela ještě déle.“ ISRS se podle něj zaměřuje na tři hlavní úkoly: analýzu cílů, sledování cílů a jejich zachycení. Má zkrátka připravit zpravodajské balíčky o cílech, které mohou ohrožovat americké družice. 

Reálný nepřítel je Čína

Spojené státy podle analytiků stále víc řeší schopnosti Číny operovat mimo Zemi. Tato asijská velmoc už má na oběžné dráze vlastní trvale obývanou stanici, plánuje poslat lidskou posádku na Měsíc a také vyvíjí stále dokonalejší zbraně schopné fungovat v kosmu. 

Už od roku 2007 je schopná sestřelovat družice na orbitě – toho roku to provedla pomocí rakety vůči vlastnímu nefunkčnímu satelitu. V září 2022 Spojené státy oznámily vlastní zákaz protisatelitních zbraní a vyzvaly další země, aby se k němu připojily. Čína tuto výzvu ale obratem odsoudila s tím, že to mělo oslabit ostatní země.

Podle deníku South China Morning Post Čínské ministerstvo obrany nedávno odsoudilo samotné zřízení amerických vesmírných sil s tím, že má „negativní dopad na vesmírnou bezpečnost a globální strategickou stabilitu“.

„V posledních letech Spojené státy urychlily militarizaci vesmíru,“ cituje agentura Associated Press mluvčího čínského ministerstva obrany. „Rád bych zde zopakoval, že Čína se drží mírového využívání vesmíru, rozhodně odmítá zbrojení a přeměnu vesmíru v bojiště a je proti jakékoli formě závodů ve zbrojení ve vesmíru.“ 

Kontroverzní vojenský projekt

O vzniku Kosmických jednotek rozhodl americký prezident Donald Trump před pěti lety. Pentagonu tehdy nařídil, aby uvedl do praxe plán vytvoření nezávislé sekce vesmírných sil jako další součásti armády – staly se tak šestou složkou po armádě, námořnictvu, námořní pěchotě, letectvu a pobřežní stráži.

Už tehdy byl projekt označován jako kontroverzní, protože neměl jasně vymezenou kompetenci a jeho cíle se v mnohém překrývaly s tím, co už dělaly jiné složky americké armády. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 1 hhodinou

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 16 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 16 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 16 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 19 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...