Sloni milují pozdravy. Zapojují do nich chobot, uši i moč, ukázala studie

Když se sloni zdraví, dělají to s nadšením. Podle nového výzkumu mají tato gesta nečekaně složitou povahu a možná pomáhají i v rozpoznávání společenských rolí.

Sloni patří podle řady výzkumů mezi nejchytřejší zvířata na světě. Odhaduje se, že se inteligencí řadí hned za primáty po bok delfínů. Proto vědce zajímá, jak mezi sebou sloni komunikují. Tentokrát se za nimi vydali do Zimbabwe, kde celý měsíc v rezervaci Jafuta sledovali, jak se chobotnatci zdraví.

Proč je sloní pozdrav tak důležitý

Sloní stáda mají podle starších výzkumů nečekaně složitou společenskou strukturu. Je matriarchální a uvnitř panuje rovnou několik úrovní vztahů. Od jiných zvířat, která mají podobně komplexní společnost, se ví, že právě v okamžiku kontaktu a tedy pozdravu se tyto rozdíly jasně ukazují.

Přírodovědcům se podařilo pozorovat 1014 pozdravů, které se projevovaly nějakými pohyby těla a dalších 268, kdy se chobotnatci zdravili pomocí hlasových projevů. Ukázalo se, že sloni kladou na vzájemné pozdravy velký důraz. Když se setkají dva jedinci, kteří se delší dobu neviděli, oba se chovají tak, jako by prožívali silné emoce a projevují to výraznými gesty. Mezi tato gesta patřilo nejčastěji máchání chobotem nebo jeho používání k dotekům. Dalšími silnými signály bylo mávání ušima a jejich roztahování. Hlasové projevy slonů při pozdravech nejčastěji připomínaly hučení nebo dunění.

Složitá struktura pozdravu

U některých lidských skupin jsou při setkání dvou známých typická složitá gesta – spojená s propletením prstů, plácáním a až tanečními pohyby paží a těla:

Výzkumníci si všimli, že u slonů se děje něco podobného, také u nich jsou pozdravy dlouhé a složené z mnoha gest. Sloni na rozdíl od lidí nemají jako tak dominantní smysl zrak – proto do pozdravu zapojují signály pro více smyslů. Chování během pozdravů totiž kromě pohybů chobotu a uší také zahrnovalo močení, defekaci a vylučování potu ve žláze, která vypouští pachy do vzduchu.

Vědci také zjistili, že typ chování se lišil v závislosti na tom, jestl se na sebe oba sloni dívali – většina se častěji zapojovala do gest, když věděla, že se na ně druhý slon dívá. A aby upoutali pozornost těch, kteří si jich nevšimli, zapojili také mávání ušima, což vytváří velký hluk.

Vědci tvrdí, že že gesta i vokalizace používané slony jsou zřejmě součástí složitého komunikačního systému, který věda zatím dostatečně nepopsala a nezná ho. Budou ho sledovat dál a budou se snažit také tento systém lépe rozluštit a interpretovat. Doufají, že tak pochopí lépe nejen „slonštinu“, ale také pravidla společenského uspořádání těchto tvorů. To by mohlo v praxi pomoci například v lepší péči o tato ohrožená zvířata.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 2 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 16 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 17 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 17 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
před 19 hhodinami

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025
Načítání...