Singapurský robot umí skládat nábytek IKEA. Zatím pomaleji než člověk

Týmu vědců z Technologické univerzity Nanyang v Singapuru se podařilo vyvinout robota, který samostatně vymyslel a následně realizoval plán sestavení dřevěné židle z obchodního řetězce IKEA. Po několika neúspěšných pokusech a úpravách systému se to přístroji nakonec povedlo za 20 minut a 19 sekund.

K sestavení židle typu Stefan musel robot sestávající ze dvou ramen se speciálními svorkami zvládnout několik lidských dovedností. Vycházel přitom ze seznamu instrukcí o tom, jak do sebe různé kusy nábytku zapadají. Ty do systému vložili jeho autoři. Poté už si ale musel s hromádkou rozsypaných součástí poradit sám:

„Když se nad tím zamyslíte, vyžaduje to vnímání, vyžaduje to naplánovat si pohyb, vyžaduje to koordinaci robota s okolím, vyžaduje to přenášení předmětu dvěma končetinami zároveň,“ řekl deníku NYT jeden z autorů pokusu Quang-Cuong Pham.

„Protože tento úkol vyžaduje tolik pro robota zajímavých dovedností, měli jsme pocit, že by to mohl být dobrý způsob, jak se dostat na hranici našich schopností,“ dodal. Vědci o úspěchu informovali v odborném časopise Science.

Analýza a syntéza

Podobně jako člověk začal singapurský robot svoji práci tím, že si nejdříve obhlédl kusy židle ležící před ním. Trojrozměrnou kamerou si vše vyfotil a snímky porovnával s uloženým „návodem“. Poté asi 11 minut rozmýšlel způsob, jak židli co nejrychleji postavit, aniž by u toho ramena narážela do sebe nebo do dřevených dílů. Provedení plánu trvalo bezmála devět minut.

Oněch dvacet minut bylo vyvrcholením tříleté práce a tým autorů nyní chce prozkoumat, jaké další úkoly dokáže automatizovat. Jejich pokus není prvním svého druhu, neboť už v roce 2013 skupina na Massachusettském technologickém institutu přišla s „IkeaBotem“, který dovedl postavit konferenční stolek Lack. Židle ale podle NYT představovala náročnější výzvu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 14 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 17 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 18 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 21 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...