Silná exploze uzavřela část Yellowstonu. Erupce supervulkánu nehrozí

Vedení Yellowstonského národního parku ve Wyomingu nechalo uzavřít oblast Biscuit Basin. V pondělí tam poblíž pramenu Sapphire Pool došlo k silné hydrotermální explozi. Obešla se bez zranění. Výbuch nenaznačuje, že by se blížila sopečná erupce.

Poblíž horkého pramenu Sapphire Pool se v pondělí kolem desáté hodiny dopoledne místního času odehrála silná hydrotermální exploze, oznámilo vedení parku. Vyšetřovatelé zatím neurčili, jak velké škody vznikly. Nechali ale raději dočasně uzavřít oblast Biscuit Basin, její parkoviště a promenády asi 3,5 kilometru severozápadně od slavného gejzíru Old Faithful.

„Hydrotermální exploze jsou prudké a dramatické události, jejichž výsledkem je rychlý výron vroucí vody, páry, bahna a úlomků hornin,“ shrnuje Americká geologická služba.

Yellowstonský národní park – zavřená část
Zdroj: Yellowstone National Park

„Dochází k nim tam, kde se pod termálními poli nacházejí mělké, vzájemně propojené zásobníky tekutin s teplotami na úrovni bodu varu nebo blízko něj. Tyto kapaliny mohou při náhlém poklesu tlaku rychle přejít změnou stavu v páru. Protože molekuly páry zabírají mnohem více místa než molekuly kapaliny, dochází při přechodu na páru k výrazné expanzi, rozmetání okolních hornin a vyvržení úlomků,“ vysvětluje agentura.

Dřímající supervulkán

Nejde o nic nezvyklého, k podobným explozím dochází v Yellowstonu relativně často. V roce 1989 došlo k výbuchu gejzíru Porkchop v povodí Norris Geyser a letošního 15. dubna byla v této lokalitě monitorovacím zařízením zaznamenána malá událost. K výbuchu podobnému tomu aktuálnímu došlo také v Biscuit Basin 17. května 2009, připomíná park.

Pondělní výbuch podle správy parku ani nenaznačuje, že by se blížila sopečná erupce: „Údaje z monitorování neukazují žádné změny v oblasti Yellowstonu. Dnešní výbuch neodráží aktivitu (sopečného) systému, který zůstává na normální úrovni pozadí aktivity. Hydrotermální exploze, jako byla ta dnešní, nejsou známkou blížící se sopečné erupce a nejsou způsobeny výstupem magmatu k povrchu.“

Obavy jsou způsobené tím, že celý Yellowstonský národní park je kaldera, což je vlastně propadlá sopka. Vzniká, když vulkán není delší dobu aktivní. Supervulkán v Yellowstonu je nejmohutnější z hlediska toho, kolik je schopen vyprodukovat materiálu během jedné erupce.

Hodnotí se to indexem vulkanické aktivity, škála je osmibodová. Yellowstone je osmička. Odborníci řeší, kdy dojde k další velké erupci, což se velmi těžko předvídá. Většina z nich se přiklání k tomu, že by to mohlo být až za relativně dlouhé období: K velkým hydrotermálním explozím dochází v průměru každých 700 let, uvádí Americká geologická služba.

„Velké hydrotermální exploze jsou sice v lidském časovém měřítku vzácnými událostmi, potenciál dalších budoucích událostí tohoto druhu v Yellowstonském národním parku ale není zanedbatelný. Na základě výskytu velkých hydrotermálních explozí za posledních šestnáct tisíc let lze každých několik set let očekávat explozi dostatečně velkou na to, aby vytvořila kráter o šířce sta metrů,“ dodala Americká geologická služba.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
včera v 09:00

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...