Sedmina lidí je závislá na průmyslově zpracovaném jídle. Má to závažné důsledky, varuje metastudie

Čtrnáct procent dospělých a dvanáct procent dětí má závislost na vysoce průmyslově zpracovaných potravinách, jako jsou například čokoládové tyčinky nebo slané brambůrky. Závislost se u nich projevuje podobně jako ta na drogách.

Závislost na průmyslově zpracovaných potravinách se projevuje podobně jako ta na alkoholu, nikotinu nebo například kokainu, řekla deníku The Guardian hlavní autorka studie Ashley Gearhardtová z Univerzity v Michiganu. Zahrnuje příznaky jako nadužívání, ztrátu kontroly při konzumaci nebo to, že člověk pokračuje v jídle, i když si uvědomuje negativní následky.

Pokud se u člověka projevily alespoň dva tyto symptomy během uplynulého roku společně s tím, že má závažné potíže nebo pociťuje závažnou psychickou nepohodu, tak je to podle Gearhardtové považováno za závislost na jídle. Uvádí to metastudie zveřejněná v odborném časopise The British Medical Journal, jejíž autoři a autorky analyzovali 281 odborných studií ze 36 různých zemí.

  • Metastudie je typ vědeckého výstupu používaný například v biomedicíně, který je založen na statistické kombinaci dříve publikovaných výsledků. 
  • Kvalitně provedená metaanalýza má mnohem vyšší stupeň věrohodnosti než jednotlivé studie, protože spojuje vhodným způsobem data z velkého množství pokusných subjektů. 
  • Je považována ze jeden z nejsilnějších důkazů v hierarchii věrohodnosti důkazů v moderní medicíně.

Gearhardtová se například setkala s pacientkou s diabetem 2. typu, která si uvědomovala, že konzumací potravin s vysokým podílem cukru riskuje velké zdravotní problémy, ale stejně je nedokázala přestat jíst. „Nebylo to tak, že by si dala jeden donut. Dávala si jich celou krabici a říkala, že prostě nemůže odolat,“ popsala vědkyně.

Kombinace sacharidů a tuků

Vysoce průmyslově zpracované potraviny může člověk rozpoznat tak, že obsahují ingredience, které obvykle lidé nemají v kuchyni. Dalším znakem je, že tyto potraviny obsahují vysoké množství rafinovaných sacharidů a přidaných tuků, a to mnohdy obě tyto složky najednou, jako právě čokoládové tyčinky. Naproti tomu nezpracované nebo málo zpracované potraviny jako například jablko či losos mají menší podíl sacharidů a tuků a málokdy obsahují oboje zároveň.

Závislost se může potenciálně projevit i u jídla, které si člověk sám vyrobí, jako jsou například domácí sušenky. Ty totiž obvykle obsahují cukr a máslo, tedy sacharidy a tuky. Člověk ale málokdy sní celý plech domácích sušenek na posezení. Naproti tomu u sušenek prodávaných v obchodě, které jsou propagované reklamou a jejich získání člověka nestojí tolik úsilí, spíše hrozí závislost. „Nepodceňujte faktor pohodlí. Kdybych si měla sama vyrábět čokoládu nebo pizzu, tak bych je asi tak často nejedla,“ podotýká Gearhardtová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 15 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 17 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 21 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 23 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...