Sám doma a Počátek aktivují zcela odlišné oblasti mozku, ukázaly skeny

Lidský mozek je nejsložitějším objektem ve známém vesmíru, v němž se dějí miliony procesů současně. Vědci z americké univerzity MIT se pokusili poznání mozku zdokonalit pozorováním toho, co se děje v hlavě, když člověk sleduje různé druhy filmů.

Využili na to funkční magnetickou rezonanci neboli fMRI, která umí sledovat, jak se aktivují různé oblasti mozku. Pokusným osobám pouštěli ukázky z různých filmů a sledovali na přístroji, co se bude dít uvnitř člověka. Až doposud se aktivita mozku sledovala z technických důvodů hlavně v klidovém stavu – to ale o duševních pochodech řekne asi tolik, jako by chtěl někdo hodnotit charakterové vlastnosti člověka, kterého viděl jen ve spánku.

  • Funkční magnetická rezonance (fMRI) je moderní zobrazovací metoda sloužící k funkčnímu zobrazování mozku, respektive mapování mozkové odezvy na vnější či vnitřní podnět. S vývojem výpočetní techniky a statistických metod se rozvíjí metoda fMRI jako nástroj pro vizualizaci anatomických struktur mozku zapojených do mechanismů vnímání, řízení motoriky a myšlení. 
  • Zdroj: Wikipedie

Při sledování filmu se ale zapojuje spousta oblastí. Ty, které zpracovávají informace obrazové, zvukové, ale také emocionální a zřejmě i další. „Při fMRI v klidovém stavu neexistuje žádný podnět; lidé jen vnitřně přemýšlejí, takže nevíte, co tyto sítě aktivovalo,“ nastínil spoluautor studie a neurovědec z MIT Reza Rajimehr. „Ale s naším filmovým testem se můžeme podívat zpět a zjistit, jak různé mozkové sítě reagovaly na různé aspekty filmu,“ doplnil.

K mapování mozku vědci využili starší soubor dat z projektu Human Connectome Project. Ten zahrnuje data ze skenů celého mozku 176 mladých lidí, které byly pořízeny během sledování celkem šedesáti minut krátkých klipů. V nich byly scény z nezávislých filmů (například Dva muži a Vítejte v Bridgeville) i z hollywoodských trháků, jako je Sám doma, Počátek či Impérium vrací úder.

Aktivita se liší podle náročnosti filmu

Vědci pomocí umělé inteligence dokázali identifikovat, které sítě se aktivovaly při různých příležitostech. Zajímala je mozková kůra, svrchní vrstva mozku, která se podílí na mnoha vyšších funkcích lidského mozku, včetně paměti, učení, uvažování, řešení problémů a emocí. Zkoumali také, jak aktivita v těchto různých sítích souvisí s tím, co se v jednotlivých scénách nachází, včetně lidí, zvířat, předmětů, hudby, řeči a vyprávění.

Zjistili, že 24 různých mozkových sítí je spojeno s konkrétními aspekty smyslového nebo kognitivního zpracování informací, například rozpoznávání lidských tváří nebo těl, pohybu, míst a orientačních bodů, sociálních interakcí a neživých objektů a řeči. Skeny také ukázaly vztah mezi oblastmi mozku, které lidem umožňují plánovat, řešit problémy a určovat priority informací.

Když bylo obtížné sledovat obsah filmu nebo byl více nejednoznačný, jako tomu bylo třeba v případě snímku Počátek režiséra Christophera Nolana, aktivita se zvýšila v oblastech mozku s výkonnou kontrolou. Během srozumitelnějších scén například ve filmu Sám doma ale dominovaly oblasti mozku se specifickými funkcemi, například zpracování jazyka.

„Domény výkonné kontroly jsou obvykle aktivní při obtížných úkolech, kdy je kognitivní zátěž vysoká,“ říká Rajimehr. „Vypadá to, že když jsou filmové scény poměrně snadno srozumitelné, například když probíhá jednoznačná konverzace, jsou aktivní jazykové oblasti.“ Během složité scény s mnoha souvislostmi, komplikovanými formulacemi a nejasnostmi ohledně toho, co se děje, je však zapotřebí větší kognitivní úsilí. „Mozek se tedy přepne na používání obecných oblastí výkonné kontroly,“ řekl Rajimehr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Útroby Země jsou plné vodíku. Oxfordští vědci mluví o zdroji energie na tisíce let

Vodík je sice vydáván za bezemisní zdroj energie, ale při jeho zpracování skleníkové plyny vznikají. Britští vědci teď popsali, kde by lidstvo mohlo vzít obrovské množství tohoto plynu.
včera v 16:39

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
včera v 12:29

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
včera v 11:02

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
14. 5. 2025
Načítání...