Robotické vysavače znají každý centimetr vašeho bytu. Firmy chtějí tato data prodávat

Robotické vysavače sbírají data o bytech, které čistí. A nyní s nimi možná začnou firmy i obchodovat.

Robotické vysavače jsou roztomilé malé doplňky domácnosti, které ušetří práci a rozhodně je nikdo nepokládá za hrozbu. Ale za těch 15 let, co existují, tyto stroje dokonale zmapovaly miliony domů a bytů – zlepšují tak svou efektivitu a schopnost vysát ta nejšpinavější místa. Nyní společnost, která je leadrem na trhu robotických vysavačů, plánuje, že by všechna tato data poskytovala společnostem, které podnikají na poli chytrých domácností. Z přátelských robůtků by se tak stali malí špioni.

Jde o společnost iRobot s roboty Roomba, která už na trh uvedla sedm generací robotických vysavačů. Všechny jsou vybavené špičkovým navigačním systémem, který jim umožňuje orientovat se v bytě tak, aby nezabloudily, dokázaly se vždy vrátit do dobíjecí stanice a také aby čistily ta nejšpinavější místa v domácnostech. Modernější modely jsou navíc vybavené i infračervenými senzory, které brání tomu, aby narazily, senzory nečistot jim umožňují poznat, co se má čistit.

Roboti znají naše byty

Jejich „mozky“ nejsou vybavené mapovacími programy, jako třeba konkurenční robotické vysavače Electrolux Trilobite, ale jsou založené na jednoduchých algoritmech orientace v prostoru, které vycházejí z chování hmyzu – tato technologie vznikla na Massachusetském technologickém institutu. Stačí to ale na to, aby dokonale znaly plán domu, kolik čistících cyklů je třeba pro vysávání různých koutů a mají k dispozici i spoustu dalších dat. A nyní se rozhodli, že obchody s těmito údaji se stanou budoucností společnosti.

„Existuje celý ekosystém služeb i výrobků, které může chytrá domácnost získat, když bude využívat bohatou mapu domu, pokud se o ni její majitel rozhodne podělit,“ uvedl ředitel společnosti iRobot Colin Angle. Agentuře Reuters prozradil, že v příštích letech by jeho firma mohla uzavřít dohodu nejméně s jedním z velkých hráčů v byznysu chytrých domácností.

Co by z toho získali? Kdyby se třeba Apple rozhodl pro vylepšení jejich chytrého akustického systému Echo, mapování, které provádí vysavače Roomba, by jim hodně pomohlo. Přesná znalost prostoru, v němž je umístěný, by jim mohla umožnit využít přirozenou akustiku místnosti – poslech hudby by mohl získat zcela novou kvalitu. Podobně by mohly znalost prostoru, v němž jsou umístěné, využít také třeba chytré klimatizace nebo vyhřívací systémy.

Data o spotřebitelích jsou poklad

Tato snaha vylepšit funkčnost chytrých systémů je součástí tažení za získáním co nejvíce dat o spotřebitelích a jejich chování. Pro spotřebitele to bude v budoucnosti znamenat spoustu rozhodování navíc: budou souhlasit s tím, že jim třeba vysavače sbírají data o každém čtverečním milimetru jejich bytu s tím, že pokud výrobce bude moci s těmito daty obchodovat, bude třeba přístroj lacinější.

8 minut
EU a roboti
Zdroj: ČT24

Angle si myslí, že většina uživatelů se rozhodne pro lepší funkcionalitu a budou souhlasit s tím, aby se s těmito údaji obchodovalo; ujišťuje ale, že bez souhlasu majitele vysavače se tato data nikam nedostanou. iRobot je velká a respektovaná společnost, je ale otázkou, zda se podobně budou chovat menší výrobci. A to ani nemluvě o možnosti, že bude robotický vysavač třeba nahackovaný.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
včera v 12:00

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
včera v 10:39

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
včera v 07:30

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025
Načítání...