Rebelská galaxie nedává astronomům smysl. Je uspořádanější, než by měla být

Astronomové popsali velmi vzdálenou diskovou galaxii, která má vlastnosti nečekaně podobné „naší“ Mléčné dráze. Podle vědců je to neočekávané a výsledky měření by mohly změnit chápání toho, jak vlastně galaxie vznikají.

Galaxie REBELS-25 je velmi stará, má přes 13 miliard let. Na první pohled je pro oko cvičeného astronoma zcela jiná než ostatní podobně staré galaxie. Ty bývají většinou značně chaotické a tvoří roztrhané cáry hmoty, ale rebelská galaxie je oproti nim výrazně uspořádaná. Vzhledem ke svému stáří by ale teoreticky měla být mnohem víc opotřebovaná.

Podle výzkumu vedeného astronomy z Leidenské univerzity v Nizozemsku má REBELS velmi podobnou strukturu jako výrazně mladší Mléčná dráha. „Podle našeho chápání vzniku galaxií bychom očekávali, že většina raných galaxií bude malá a bude vypadat chaoticky,“ uvedla v prohlášení astronomka Jacqueline Hodgeová z Leidenské univerzity, která se na práci spolupodílela.

Takové staré galaxie, jež vznikaly v době, kdy byl vesmír ještě mlád, jsou značně odolné vůči změnám: spojování se s jinými galaxiemi nebo vznik hladších struktur uvnitř nich trvá nesmírně dlouho. Světlo dopadající na Zemi z galaxie REBELS-25 tedy pochází z doby pouhých 700 milionů let po vzniku vesmíru. A to je překvapivě krátká doba na to, aby se vesmír v této galaxii stal tak uspořádaným, jak vypadá, uvedli vědci.

„Vidět galaxii, která je tak podobná naší Mléčné dráze a v níž silně převládá rotace, zpochybňuje naše chápání toho, jak rychle se galaxie v raném vesmíru vyvíjely: z neuspořádaných na uspořádané, jak je známe z dnešního kosmu,“ doplnila další z autorek výzkumu Lucie Rowlandová.

Pohled na galaxii REBELS-25
Zdroj: ESO

Nerušený pohled na hvězdy

Tento výzkum by nemohl vzniknout nebýt dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter / submillimeter Array), který funguje na severu Chile. Stojí v suché krajině ve vysoké nadmořské výšce, kde je zcela čistá obloha, a teleskop tak může přinášet zcela čisté snímky jen minimálně rušené atmosférou.

První pozorování REBELS-25 přesto vzhledem k její obrovské vzdálenosti nejsou dokonalá. Astronomové by chtěli namířit ke galaxii objektiv dalekohledu znovu a tentokrát se zaměřit na její drobnější detaily, jako by mohla být například typická spirální ramena. Pokud by je přístroje našly, jednalo by se o vůbec nejvzdálenější galaxii s takovými strukturami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
Právě teď

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
08:56Aktualizovánopřed 31 mminutami

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 18 hhodinami

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 21 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
včera v 11:55

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
včera v 11:05

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
včera v 10:01

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025
Načítání...