Rebelská galaxie nedává astronomům smysl. Je uspořádanější, než by měla být

Astronomové popsali velmi vzdálenou diskovou galaxii, která má vlastnosti nečekaně podobné „naší“ Mléčné dráze. Podle vědců je to neočekávané a výsledky měření by mohly změnit chápání toho, jak vlastně galaxie vznikají.

Galaxie REBELS-25 je velmi stará, má přes 13 miliard let. Na první pohled je pro oko cvičeného astronoma zcela jiná než ostatní podobně staré galaxie. Ty bývají většinou značně chaotické a tvoří roztrhané cáry hmoty, ale rebelská galaxie je oproti nim výrazně uspořádaná. Vzhledem ke svému stáří by ale teoreticky měla být mnohem víc opotřebovaná.

Podle výzkumu vedeného astronomy z Leidenské univerzity v Nizozemsku má REBELS velmi podobnou strukturu jako výrazně mladší Mléčná dráha. „Podle našeho chápání vzniku galaxií bychom očekávali, že většina raných galaxií bude malá a bude vypadat chaoticky,“ uvedla v prohlášení astronomka Jacqueline Hodgeová z Leidenské univerzity, která se na práci spolupodílela.

Takové staré galaxie, jež vznikaly v době, kdy byl vesmír ještě mlád, jsou značně odolné vůči změnám: spojování se s jinými galaxiemi nebo vznik hladších struktur uvnitř nich trvá nesmírně dlouho. Světlo dopadající na Zemi z galaxie REBELS-25 tedy pochází z doby pouhých 700 milionů let po vzniku vesmíru. A to je překvapivě krátká doba na to, aby se vesmír v této galaxii stal tak uspořádaným, jak vypadá, uvedli vědci.

„Vidět galaxii, která je tak podobná naší Mléčné dráze a v níž silně převládá rotace, zpochybňuje naše chápání toho, jak rychle se galaxie v raném vesmíru vyvíjely: z neuspořádaných na uspořádané, jak je známe z dnešního kosmu,“ doplnila další z autorek výzkumu Lucie Rowlandová.

Pohled na galaxii REBELS-25
Zdroj: ESO

Nerušený pohled na hvězdy

Tento výzkum by nemohl vzniknout nebýt dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter / submillimeter Array), který funguje na severu Chile. Stojí v suché krajině ve vysoké nadmořské výšce, kde je zcela čistá obloha, a teleskop tak může přinášet zcela čisté snímky jen minimálně rušené atmosférou.

První pozorování REBELS-25 přesto vzhledem k její obrovské vzdálenosti nejsou dokonalá. Astronomové by chtěli namířit ke galaxii objektiv dalekohledu znovu a tentokrát se zaměřit na její drobnější detaily, jako by mohla být například typická spirální ramena. Pokud by je přístroje našly, jednalo by se o vůbec nejvzdálenější galaxii s takovými strukturami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 5 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 7 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 9 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 13 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Doporučujeme

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
25. 4. 2025
Načítání...