Psi léčí. Jejich majitelé mnohem méně umírají na nemoci srdce

Psi nejvíce prospívají lidem, kteří žijí zcela osamoceně – u nich snižují riziko úmrtí na  kardiovaskulární choroby až o 36 procent, uvádí vědci v novém výzkumu.

Vlastnictví psa lidem obecně život komplikuje: venčení, útraty za veterináře i poplatky obci, a to ani nemluvě o štěkání ve tři hodiny v noci. A přesto se to vyplatí, ukazuje rozsáhlá vědecká studie ze Švédska. Vlastnictví psa totiž zřejmě funguje jako štít před srdečními chorobami.

U osob, které žijí v domácnosti osamoceně jen se psem, klesá riziko úmrtí na kardiovaskulární chorobu až o 36 procent. Pokud žije v domácnosti více osob, pak je vliv psa méně viditelný – riziko úmrtí na nemoci srdce a oběhového systému snižuje „jen“ o 15 procent.

Podobná tvrzení by si mohl každý vymyslet, tato však vycházejí z velmi seriózního a rozsáhlého výzkumu, který se týkal 3,4 milionu obyvatel Švédska. Vědci, kteří data těchto osob ve věku 40–80 let analyzovali, měli k dispozici údaje o jejich zdravotním stavu i o tom, zda vlastní psa. Z téměř tří a půl milionu zkoumaných osob mělo doma psa jen 13 procent lidí.

„Vidíme nejvýraznější efekt u jednočlenných domácností, je tam mnohem silnější než u větších domácností,“ uvedla profesorka epidemiologie na uppsalské univerzitě Tove Fallová, která výzkum vedla. „Pokud máte psa, v podstatě to neutralizuje efekt osamělosti.“
Osamělost je přitom podle posledních lékařských výzkumů extrémně nebezpečnou – projevuje se na širokém spektru zdravotních problémů. 

Fallová na výzkumu spolupracovala s kolegyní Mwenyí Mukangovou. Vyšlo jim, že za dobu, co vznikala studie, hrozila lidem se psy smrt o třetinu méně než těm bez psů.

Čím léčí pes?

Vědci se také pokusili určit, v čem spočívá pozitivní dopad psů na lidské zdraví. Zjistili, že ke zlepšení zdraví stačí jen pouhá přítomnost psa, nemusí jít ani o plemeno, které je nějak extrémně aktivní. Vědci nebyli schopní popsat konkrétní příčiny tohoto pozitivního vlivu, ale uvažují o snižování stresu a také o tom, že i to malé množství pohybu související třeba s venčením vlastně v dnešní líné společnosti může dělat zázraky.

Vztah však bude zřejmě složitější; nejvíce pozitivní dopad byl totiž pozorován u loveckých plemen, což ale může souviset nejen s tím, že tito psi vyžadují nejvíce pohybu a aktivity, ale také to naznačuje, že právě takové psy si vybírají lidé s nejaktivnějším životním stylem.

Podle Fallové ale jen zdravější životní styl nemůže vysvětlit veškeré pozitivní dopady, jež z vlastnictví psa vyplývají. „Myslím si, že existuje i souvislost se sociální rolí. Vědci však uvažují o další neviditelné rovině – přítomnost psa by totiž také mohla přispívat k vyšší rozmanitosti mikrobů v domácnosti, což by mohlo zvyšovat odolnost organismu vůči různým chorobám.

Jedna starší práce například popsala, že pokud je v domácnosti pes, je v ní o 15 procent nižší pravděpodobnost na vznik astmatu u dětí. Bude tedy potřeba ještě více podrobnějších studií, které by problém analyzovaly podrobněji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Opatření proti slintavce a kulhavce přibývá. Podívejte se, kam se nyní nesmí chodit

Slintavka a kulhavka (SLAK) je nemoc, která postihuje celou řadu hospodářských zvířat. Způsobuje u nich velké zdravotní problémy, které mohou končit smrtí – a to natolik, že se v Evropě země dohodly na přísných pravidlech.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Mrazy mohou poškodit ovoce. Největší riziko bude v neděli

O víkendu se v České republice výrazně ochladí. Pokles teplot může na některých místech ohrozit ovocné stromy. V dubnu přitom nemusí jít o poslední takový případ.
před 13 hhodinami

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
3. 4. 2025

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025
Načítání...