Problém pro ruský vesmírný program: Kazachstán si zřejmě chce vzít zpět kosmodrom Bajkonur

Kazachstán uvažuje o zrušení smlouvy o dlouhodobém pronájmu kosmodromu Bajkonur Rusku. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na zdroje v kazašské vládě. Dohodu, uzavřenou v polovině 90. let minulého století, chce prý Kazachstán zrušit postupně, v současné době vláda podle Interfaxu zvažuje výhody a nevýhody.

„Zrušení ruského nájmu je skutečně na pořadu dne, pozorně to analyzují kazašské státní orgány,“ řekl agentuře Marat Nurgožin, který je ve vládě spoluodpovědný za obranný a kosmický průmysl.

Výpověď smlouvy podle něj Kazachstán „ústně“ projednával i s vedením ruské kosmické agentury Roskosmos. Rusko má startovací plochy v Bajkonuru pronajaty do roku 2050.

Pronajaté město

V jihokazašské stepi si Rusko pronajalo nejen kosmodrom, ale i město Bajkonur, kde žije kolem 80 tisíc lidí. Za pronájem podle dostupných údajů platí ročně devět miliard rublů (3,2 miliardy korun).

Vedení města dekretem společně jmenují prezidenti Ruska a Kazachstánu, město ale fakticky řídí ruské správní úřady. Kazachstán v Bajkonuru udržuje prezidentského zmocněnce a styčného policejního důstojníka, kteří koordinují postup ruských a kazašských úřadů.

Rusko postupně starty kosmických raket z Bajkonuru přesouvá do nově budovaného kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti na Dálném východě. Těžiště kosmických startů se k roku 2030 má přesunout právě do Vostočného a rovněž na polární kosmodrom Pleseck.

Roskosmos počítal s tím, že z Bajkonuru budou po tomto datu startovat jen automatické sondy. Kazachstán údajně plánuje, že z Bajkonuru vytvoří mezinárodní kosmické centrum fungující na komerčním základě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Sonda Mariner ukázala Mars, jak ho lidstvo neznalo. A připravila svět o naději, že je tam život

Sovětský svaz měl na počátku snah o cestování k Marsu před Spojenými státy obrovský náskok díky svým předchozím úspěchům. U Rudé planety mu ale štěstí nepřálo, naopak Američané dokázali uspět – zejména díky misi Mariner před šedesáti lety.
před 10 mminutami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 39 mminutami

Kosmonaut a astronaut si poprvé podali ruku ve vesmíru na vrcholu studené války

USA a SSSR byly už třicet let nepřáteli. Proti druhé straně budovaly stovky jaderných zbraní, soupeřily politicky i ekonomicky. A přesto se roku 1975 odehrála vesmírná mise, kde tito protivníci spojili síly. Poprvé a na dlouhou dobu naposledy.
před 3 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 4 hhodinami
Načítání...