Pravěcí Američané kopírovali dinosauří stopy

Dinosauří stopy a hned vedle nich pravěké lidské umění. Vypadalo by to jako námět pro konspirační teorii o utajovaných dějinách, v nichž lidé a obří ještěři žili bok po boku. Ve skutečnosti ale nový objev vypráví neméně zajímavý příběh.

Na třech skalních stěnách v brazilském státě Paraíba se vyskytují obrazce, jimž se odborně říká petrogyfy. Zobrazují nejčastěji různé geometrické tvary, jsou staré zřejmě až deset tisíc let a jedná se o jedno z nejstarších umění nalezených v Jižní Americe.

Vědci teď při jejich analýze narazili na něco nečekaného: některé z obrazců nápadně připomínají stopy dinosaurů. A navíc dinosaurů, kteří v této oblasti žili a jejichž otisky se nacházejí v okolí skal.

V odborném časopise Scientific Reports popsali, že pravěcí Jihoameričané se zřejmě inspirovali stopami dinosaurů, které kolem sebe viděli – a to přesto, že se s druhohorními obry nikdy nesetkali a ve skutečnosti ani zřejmě netušili, jakým tvorům tyto otisky mohly patřit.

Paleontologové nedokázali dinosauří stopy ani obrazce datovat. U obrazů vycházejí z toho, že patřily kultuře, která zde podle pohřbů žila v době před 9400 až 2600 lety. Většina petroglyfů má kruhový tvar, ale některé jsou nápadně podobné stopám dinosaurů se třemi prsty.

Podle vědců jsou sice obrazy v těsné blízkosti stop, ale nikdy je nepřekrývají ani do nich jinak nezasahují. To značí, že autoři s tím vědomě pracovali a propojovali stopy staré desítky milionů let se svou současností.

Analýza naznačuje, že obrazce vznikaly v průběhu více generací, asi jako když dnes na stěnách tunelů vedle sebe kreslí různé generací sprejerů.

Vědci nemohou vědět, co si autoři těchto maleb představovali, když se na stopy dívali. V té době totiž neznali písmo a nejsou tedy žádné záznamy, jež by o tom vyprávěly. O dinosaurech nemohli mít tušení, takže se vědci domnívají, že stopy mohli přisuzovat nějakému obřímu druhu nelétavého ptáka nandu pampového, který se v této oblasti vyskytuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 15 hhodinami

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...