Stav archeologického parku v Pompejích nově monitoruje čtyřnohý robot. Podle vedení parku se hodí pro mapování menších či hůře přístupných míst. Díky kameře a 3D skeneru bude moci automaticky kontrolovat stav památek a sbírat o nich data, uvedl italský tisk. Vedení parku však chce robota využít i v případě nelegálních archeologických vykopávek.
Pompeje hlídá čtyřnohý robo-pes, pomáhá mu létající dron. Zaměří se i na nelegální vykopávky
Správa archeologického naleziště v Pompejích začala používat upraveného robota SPOT od americké firmy Boston Dynamics. Zařízení se podobá psovi menších rozměrů a je schopné se hbitě pohybovat po různých druzích povrchů. Robota lze naprogramovat tak, aby jeho kontrolní a mapovací činnost byla do značné míry automatická.
Čtyřnohý robot se hodí především pro mapování menších a úzkých míst, kam je jinak obtížné se dostat. „Chceme testovat použití těchto robotů také v tunelech, které vykopali hledači bez povolení,“ uvedl šéf archeologického parku Gabriel Zuchtriegel. Bezpečnostní podmínky v těchto tunelech jsou obvykle velmi špatné, a roboti by tak mohli pomoci s mapováním této nelegální činnosti.
Kromě robota se v Pompejích testuje i klasický létající dron, který může celý rozsáhlý prostor bez problémů sledovat z výšky a monitorovat tak místa, kam robo-pes nevidí.
Antické město Pompeje, které se nachází nedaleko Neapole, bylo zničeno při erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabiae a Oplontis. Dnes se na území některých těchto měst nachází rozsáhlé archeologické parky, kde stále pokračuje vědecký výzkum.