Otřesy u Santorini sílí, poprvé měly magnitudo pět

Stovky lidí v úterý hned ráno opouštěly řecký ostrov Santorini. Na trajektu se dostaly do bezpečí do Athén. Oblíbený turistický ostrov sužuje v posledních dnech série zemětřesení. Podle agentury DPA se jedná o dvanáctý den otřesů v řadě, přičemž v těch posledních síla otřesů stoupá.

V úterý ve 14:04 středoevropského času byl u Santorini zaznamenán zatím nejsilnější otřes, měl magnitudo pět. Na krátkou dobu dokonce úřady vydaly i informace o možné vlně tsunami, tu ale následně odvolaly.

Speciální zpráva Evropského středomořského seismologického centra uvádí, že od 28. ledna se na ostrově Santorini výrazně zvýšila seismická aktivita: „Bylo zaznamenáno více než 815 zemětřesení s magnitudem do 5,1. Tato zemětřesení se soustřeďují asi 25 kilometrů severovýchodně od ostrova Santorini a 25 kilometrů jihozápadně od ostrova Amorgos.“

To přimělo úřady, aby uzavřely školy na Santorini a malých blízkých ostrovech Ios, Amorgos a Anafi. „Všechno je uzavřené. Nikdo teď nepracuje. Celý ostrov se vyprázdnil,“ řekl agentuře DPA osmnáctiletý místní obyvatel Dori, který si nepřál uvést své příjmení, než nastoupil na trajekt do řecké metropole. „Pojedeme do Athén, dokud neuvidíme, jak se to tady vyvíjí,“ dodal.

Také lety ze Santorini do Athén byly plné, uvedl řecký letecký dopravce Aegean Airlines. Očekává se, že do konce dne odletí z ostrova 2500 až 2700 lidí. „Chystáme se odletět, protože se bojím. Jsou tu neustále zemětřesení, musíme odletět kvůli dětem, aby se uklidnily,“ řekl 38letý Beni Ouklala, který má na ostrově brigádu. Naopak jiní obyvatelé Santorini působí smířeně. „Zůstaneme tady, proč bychom měli odcházet? Když se něco stane, tak se to stane,“ řekl agentuře Reuters 63letý kapitán turistické lodi Eftichis Diamantopulos.

Santorini
Zdroj: Reuters/Alkis Konstantinidis/File Photo

Před zvýšenou seismickou aktivitou na Santorini a okolních ostrovech varoval už v neděli také český resort zahraničí. Občanům cestujícím do Řecka doporučil, aby dbali zvýšené opatrnosti a sledovali pokyny místních úřadů. V případě nouze by měli kontaktovat české velvyslanectví v Athénách nebo nouzovou linku ministerstva +420 222 420 222.

2 minuty
Události: Otřesy na Santorini
Zdroj: ČT24

„Chápeme, že tato situace není pro obyvatele regionu jednoduchá, proto prosím naslouchejte řeckým úřadům a uvědomte si, že jako obvykle mnoho lidí na sociálních sítích vydává nesmyslná prohlášení. Zůstaňte v bezpečí,“ doporučuje Evropské středomořské seismologické centrum s varováním, že „otřesy mohou být předzvěstí zemětřesení většího rozsahu, proto jsou v oblasti přijata bezpečnostní opatření“.

  • Velikost zemětřesení je vyjádřena veličinou magnitudo. Používá se několik magnitudových stupnic, jež se dají převést jedna na druhou pomocí empirických vzorců. Nejpoužívanější stupnici vytvořil americký seismolog Charles Richter roku 1938.
  • Richterova stupnice – nebo také místní magnitudo zemětřesení – představuje jediné číslo, kterým se popisuje velikost (síla) zemětřesení. Je to logaritmická stupnice o základu 10 počítaná z vodorovné amplitudy největšího posunu od nuly na seismografu. Čím vyšší číslo, tím silnější zemětřesení.

Proč je tato oblast tak aktivní

Řecko je jednou ze zemí s největším rizikem zemětřesení v Evropě, protože se nachází na rozhraní africké a euroasijské tektonické desky, jejichž neustálá interakce vyvolává častá zemětřesení.

Santorini dodnes ukazuje erupci starou 3600 let. Uprostřed snímku je zbytek kaldery
Zdroj: Wikimedia Commons/ASTER

Ostrov Santorini už v minulosti soptil mnohokrát. Poslední a současně nejslavnější erupce se odehrála někdy kolem roku 1600 před naším letopočtem, tehdy byl ostrov známý ještě jako Théra. Masivní výbuch uvolnil do atmosféry přes 40 kilometrů krychlových hmoty, erupce způsobila obří vlnu tsunami a došlo i k dalším lokálním následkům, včetně ochlazení atmosféry vlivem velkého množství prachu ve vzduchu.

Dopady na Středomoří byly podle historiků a archeologů zásadní. Vlna, která zasáhla Krétu, měla na výšku možná až devět metrů a zničila řadu lokalit na pobřeží i ve vnitrozemí ostrova. Některé hypotézy tvrdí, že dlouhodobě se už Mínojská civilizace na tomto ostrově z následků nevzpamatovala a v důsledku toho zanikla.

Posuzovat zpětně důsledky je pro historiky velmi složité, v mnoha případech jde o teorie a spekulace, pro něž chybí kvalitní důkazy. Některé náznaky přisuzují erupci vliv i na kolaps čínské společnosti v té době: měla by být zodpovědná za konec dynastie Šang. O temné obloze a chladu informují také egyptské a starořecké záznamy. A dokonce existují spekulace, jež tuto katastrofu spojují s mýtem o pádu Atlantidy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 1 hhodinou

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 2 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 5 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 5 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
včera v 11:30

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
včera v 10:39

Jak předpovídá počasí AI? Na deset dní dopředu a přesněji

Spolehlivou odpověď na otázku, jaké bude počasí, mají meteorologové na čtyři až sedm dní dopředu. Umělá inteligence ale vidí dál, až na hranici deseti dnů. Podle prvních zpráv jsou výsledky AI v mnoha ohledech lepší než předpovědi klasických modelů. Potvrzují to i nejnovější verze od Microsoftu nebo Googlu, jejichž umělé inteligence dokážou předpovídat přesněji i extrémy počasí.
včera v 07:20

Včelám hrozí 12 problémů. Jsou mezi nimi války, plasty i lampy

Válečné zóny, mikroplasty a pouliční osvětlení jsou nové hrozby, kterým čelí podle vědců včelí populace. Odborníci na včely z britské Readingské univerzity sestavili seznam dvanácti nejnaléhavějších hrozeb pro opylovače v příštím desetiletí, který zveřejnili ve zprávě nazvané Vznikající hrozby a příležitosti pro ochranu globálních opylovačů. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
26. 5. 2025
Načítání...