Od Antarktidy se utrhla kra třikrát větší než Praha. Změna klimatu za to nemůže

Od antarktického Bruntova ledovce poblíž britské polární stanice Halley se v neděli večer odlomila ledová kra o rozloze 1550 kilometrů čtverečních, což je zhruba trojnásobek plochy Prahy. Při přílivu voda pronikla do praskliny v ledovci a dokončila několik let trvající proces, který nesouvisí se změnami klimatu. Uvedli to vědci z v (BAS), kteří zmíněnou výzkumnou stanici spravují.

„Toto odtržení se očekávalo a je přirozeným chováním Bruntova šelfového ledovce. Nesouvisí to se změnou klimatu,“ uvedl glaciolog Dominic Hodgson, který se výzkumu tohoto útvaru věnuje už řadu let.

Trhlina v Bruntově ledovci
Zdroj: Trhlina v Bruntově ledovci

Základna Halley se nachází přímo na ledovci a britští vědci tak mají o jeho vývoji dobrý přehled. Na základně působí během antarktického léta, tedy od listopadu do března. Po zbytek roku pohyb ledu sledují přístroje. V té době je v oblasti neustále tma a teploty klesají pod minus 50 stupňů Celsia.

Trhlina v Bruntově ledovci
Zdroj: Trhlina v Bruntově ledovci

Praskliny v ledu zde vědci pozorují už asi deset let. Zhruba stejně velká kra se odlomila před dvěma lety. Rozpad ledu je podle glaciologů jen těžko odhadnutelný, a tak v roce 2016 kvůli bezpečnosti základnu přestěhovali o 23 kilometrů dál do vnitrozemí.

Načítání...