Obezita může zhoršovat projevy demence, naznačila studie

Nadměrná tělesná váha zřejmě zhoršuje průběh Alzheimerovy choroby. Poukázala na to nová studie, kterou publikoval The Journal of Alzheimer's Disease Report. Podle vědců je proto důležité včas začít dodržovat zdravou životosprávu.

Demence v současnosti celosvětově postihuje asi 50 milionů lidí a podle odhadů bude počet nemocných dál narůstat. Jenom v Česku se tento problém týká více než 150 tisíc osob.

Nejčastější příčinou demence je Alzheimerova choroba, na kterou se ve své nové studii zaměřili vědci z Sheffieldské univerzity.

Konkrétně mezinárodní tým hledal možný vliv obezity na průběh tohoto onemocnění. K dispozici měl skeny mozku od 47 pacientů, kterým byla diagnostikována lehká forma Alzheimera, 68 lidí s mírnými kognitivními poruchami a 57 v tomto ohledu zdravých osob.

Vědci v rámci výzkumu porovnávali více obrazů mozku. Při té příležitosti se snažili změřit objem šedé hmoty, která po nástupu Alzheimerovy choroby degeneruje. Dále se zaměřili na integritu bílé hmoty, průtok krve mozkem a v potaz vzali také obezitu sledovaných pacientů. 

Důležitá je prevence

Výsledky naznačily, že obezita může u lidí s mírnými poruchami poznávacích funkcí i u zdravých osob přispívat ke zranitelnosti nervové tkáně a tím pádem zhoršovat kognitivní schopnosti.

Naopak normální váha u lidí s mírnou formou Alzheimera může podle studie pomoct zachovat zdravou strukturu mozku. Zjištění také zdůraznila možný dopad nadváhy ve středním věku na zdraví mozku v pozdějších letech.

„V boji proti této nemoci hraje důležitou roli prevence,“ poznamenala podle serveru EurekAlert! hlavní autorka studie Annalena Venneriová z Sheffieldské univerzity. „Je třeba podotknout,  že tato studie netvrdí, že obezita způsobuje Alzheimerovu chorobu, ale ukazuje, že nadváha je další zátěží pro zdraví mozku a může průběh onemocnění zhoršit,“ dodala. 

Podle Venneriové je přitom pozdě vyčkávat s hubnutím až do šedesáti let. Důležitá je podle ní prevence. „Musíme na zdraví mozku začít myslet mnohem dříve. Vzdělávání dětí a adolescentů ohledně rizik spojených s obezitou je zásadní,“ uvedla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 14 mminutami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 3 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 4 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 7 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...