Nová evropská raketa Vega úspěšně odstartovala do kosmu. Podíl na ní mají i Češi

Z vesmírného střediska Kourou ve Francouzské Guyaně ve středu v noci odstartovala nová raketa Evropské kosmické agentury (ESA) Vega-C. Jde o vylepšenou verzi už používané rakety Vega, která má silnější pohon a může tak nést větší náklad.

„Dnes začíná nová éra evropských řešení přepravy nákladů do vesmíru, kterou zahajuje Vega-C a doplní ji nová raketa Ariane 6, “ uvedl šéf programu přepravy nákladů ESA Daniel Neuenschwander.

Podle výrobce má nová raketa silnější pohon, který jí umožňuje přepravovat zhruba o padesát procent větší náklad než předchozí raketa Vega. Nový motor AVUM+ navíc umožňuje přesnější navedení satelitů na oběžné dráze. Vega-C proto může vynést do vesmíru i velké satelity či větší počet menších družic. Výrobce také slibuje výrazné snížení nákladů na přepravu do vesmíru.

Raketa do vesmíru vynesla zhruba půltunový náklad. Jeho součástí byl větší satelit LARES-2 italské vesmírné agentury, který je součástí měření Lensova-Thirringova jevu, a šestice menších satelitů Cubesat pro vědecké účely z Itálie, Francie a Slovinska.

Vega-C je vysoká 35 metrů, což je zhruba o pět metrů více než její předchůdkyně. Do vesmíru může vynést náklad o hmotnosti až 2,2 tuny. Hlavním výrobcem rakety je italská společnost Avio, na programu ale spolupracuje 13 členských států ESA včetně České republiky. Česká firma Atos se podílela na přípravě testovacího zařízení navigačního systému rakety.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 16 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
16. 4. 2025

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
16. 4. 2025

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...