Noc vědců slibuje zábavnou ochutnávku výzkumu

Lidé se mohou v pátek zúčastnit workshopů, vědeckých her, kvízů nebo únikových her, komentovaných prohlídek, besed, výstav či promítání, které mají za cíl přiblížit veřejnosti vědu zábavným způsobem. Akce s názvem Noc vědců se ve večerních hodinách uskuteční v padesáti městech Česka.

Vstup na Noc vědců je po celý večer zdarma, chystané akce jsou uvedené v programu na webových stránkách. Letošní ročník Noci vědců se bude věnovat tématu Proměna. Odkazuje se tak na sté výročí smrti spisovatele Franze Kafky, který napsal stejnojmennou povídku.

Programových bodů jsou podle organizátorů vyšší stovky. Pro lepší orientaci mohou zájemci využít interaktivního průvodce, který jim ukáže akce v daném městě, oboru a zda jsou určené i pro děti, či nikoliv. „Vědci rádi bádají, ale ještě radši se baví a vědu popularizují. I proto je seznam organizátorů tradičně široký a pestrý,“ uvedla členka týmu národního koordinátora Noci vědců 2024 Dana Kardová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Vyzkoušet si simulaci letového provozu, postavit si raketu, projít si exkurzi nočním tropickým skleníkem nebo poznat blíže forenzní antropologii mohou obyvatelé Prahy. Do programu se zapojují nejen vědecké instituce, ale také univerzity, muzea či hvězdárny.

Například ve Zlíně si mohou lidé vyzkoušet výrobu plastové stavebnice či proměnu odpadů na dekoraci. Technická univerzita v Liberci otevře letos návštěvníkům nejen laboratoře a dílny, ale také nedávno zrekonstruované sportovní haly v areálu vysokoškolských kolejí na nedalekém Harcově. V Olomouci na právnické fakultě budou moci zájemci zažít na vlastní kůži soudní rozhodování, na fakultě tělesné kultury si zase vyzkoušejí sílu ve svých rukách či elektrogymnastiku.

Noc vědců se pořádá od roku 2005. Od letošního roku se stávají národními koordinátory Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 20 hhodinami

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...