Australští vědci potvrdili nový druh australských pavouků, píše agentura Reuters. Objevil ho jeden Australan už před zhruba dvaceti lety. Sklípkanci, mezi něž patří, patří k nejnebezpečnějším druhům na světě. Pavouci nově objeveného druhu jsou ještě větší a jedovatější než dosavadní australský držitel obou rekordů sklípkanec jedovatý. Dostal proto přezdívku Big boy (velký chlapec).
Největší a nejjedovatější australský pavouk. Vědci popsali nový druh
Nový druh objevil milovník pavouků Kane Christensen kolem roku 2003. Všiml si totiž, že osminozí predátoři z okolí pobřežního města Newcastle se od ostatních sklípkanců liší. „Tento druh je o dost větší, stejně jako jeho jedové žlázy a klepítka (neboli chelicery)," uvedl nadšenec.
Vědci z Australského muzea v Sydney, australské Flindersovy univerzity a německého Leibnizova institutu chtějí „Velkého chlapce“ klasifikovat jako samostatný druh sklípkanců, uvedli tento týden.
Nový pavouk a jeho zvyky
Devíticentimetrovému pavouku dali jméno Atrax christenseni, česky se mu tedy asi bude říkat sklípkanec christensenův po jeho objeviteli. Obyčejní australští sklípkanci dorůstají délky pěti centimetrů.
Tyto noční černé živočichy lze spatřit ve vzdálenosti asi 150 kilometrů od Sydney, největšího australského města. Aktivní jsou zejména od listopadu do dubna.
Zabít člověka může pouze samec, protože jeho tělo obsahuje extrémně silný jed Robustoxin (δ-Atrakotoxin-Ar1). Od 80. let minulého století, kdy vědci vytvořili protilátku, ale nepředstavuje pro člověka takové nebezpečí jako v minulosti, uvádí Australské muzeum. Celkem pavouk zabil třináct lidí, uvádí dále záznamy muzea. Protilátka je podle vědců účinná i po bodnutí „Velkého chlapce“.
Australané sklípkancům říkají trychtýřovití pavouci, a to podle tvarů jejich sítí. „Někdy je můžete najít v garážích, ložnicích nebo v jiných částech domu, kde se mohou v noci potulovat. Určitě bych se jich nedotýkal. Dokážou vám do těla vpravit pořádnou dávku jedu,“ řekl o novém druhu Christensen.