Nedostatkem pohybu trpí čtvrtina světové populace. Kolik kroků bychom měli denně ujít?

Víc než čtvrtina světové populace má nedostatek tělesného pohybu. Na tento zneklidňující trend, který výrazněji postihuje ženy než muže, poukázala v nové studii Světová zdravotnická organizace. Pasivní životní styl přitom zvyšuje například riziko vzniku demence, rakoviny a řady dalších onemocnění. Rozšířené doporučení, podle kterého bychom měli ujít deset tisíc kroků denně, přitom podle odborníků nemusí být pravdivé.

Novou studii Světové zdravotnické organizace (WHO) publikoval časopis The Lancet Global Health. Podle ní v roce 2016 nedosáhla doporučené úrovně tělesné aktivity zhruba každá třetí žena a každý čtvrtý muž. To je přibližně 1,4 miliardy lidí.  

Největší míru nedostatku pohybu zaznamenali výzkumníci mezi dospělou populací Kuvajtu, Americké Samoy, Saúdské Arábie a Iráku. Málo aktivní je také téměř polovina obyvatel USA, 36 procent Britů a 14 procent Číňanů. 

Jedním z faktorů, kterým si vědci pasivní životní styl vysvětlují, je například předchod lidí k sedavým zaměstnáním a stále častějšímu využívání motorových dopravních prostředků. To je typické především pro rozvinuté země. Naopak obyvatelé chudých států v práci častěji vyvíjejí víc tělesné aktivity a dojíždí buď na kole, nebo přicházejí pěšky.

Tento trend se ale podle WHO rychle mění. Proto je podle organizace potřeba, aby státy aktivně podporovaly zdravý životní styl lidí, což je klíčové předevších v zemích, které procházejí rychlou urbanizací – jako třeba Brazílie, Argentina nebo Kolumbie.  

Nedostatek pohybu se častěji týká žen

Nedostatek pohybu se podle studie, do níž vědci zahrnuli data téměř dvou milionů lidí z celkem 168 zemí, týká častěji žen než mužů. Ty byly méně aktivní napříč téměř všemi regiony s výjimkou východní a jihovýchodní Asie. Rozdíl mezi pohlavími v některých oblastech dokonce přesáhl deset procentních bodů. Jedná se o střední Asii, Blízký východ, západní země a jižní Asii.

Mezi lety 2001 a 2016 se podle zjištění studie situace nezlepšila. „Na rozdíl od dalších významných zdravotních rizik úroveň nedostatečné fyzické aktivity celosvětově v průměru neklesá a více než čtvrtina dospělých nedosahuje úrovní fyzické aktivity doporučených v zájmu dobrého zdraví,“ konstatovala Regina Gutholdová z WHO. 

Je deset tisíc kroků denně mýtus?

Aby člověk zůstal zdravý, Světová zdravotnická organizace doporučuje týdně nejméně 150 minut nenáročného procvičování (rychlé chůze, jízdy na kole, volejbalu či horské turistiky) nebo 75 minut náročnějšího cvičení (běhání, kondičního plavání, aerobiku, rychlé jízdy na kole, hokeje či fotbalu).

Další velmi rozšířená rada zní, že by měl člověk denně ujít 10 tisíc kroků.

Toto přesvědčení má svůj původ v polovině šedesátých let minulého století v Japonsku. Nestojí za ním přitom lékaři, ale marketingová kampaň firmy Yamasa. Ta se snažila využít obrovskou popularitu olympijských her v Tokiu prodejem prvního krokoměru s názvem manpo-kei.

Cíl deseti tisíc kroků pak tvůrci marketingové kampaně zvolili podle Guardianu víceméně náhodně. „Měli akorát pocit, že se jedná o číslo, které svědčí o aktivním životním stylu a mělo by být zdraví prospěšné,“ uvedl profesor kineziologice, rekrealogie a sportovních studií z University of Tennessee David Bassett s tím, že v té době ještě na dané téma mnoho vědeckých poznatků neexistovalo. 

Denní limit deseti tisíců kroků v následujících letech i přesto přijala za své Světová zdravotnická organizace i další instituce, které jej začaly lidem doporučovat. V posledních letech ale vrostly pochybnosti vědců, jestli je dané číslo skutečně optimální. 

Řada studií, které postupně vznikly, potvrdila, že pokud lidé začnou chodit víc pěšky, mohou tím snížit riziko vzniku celé řady nemocí. Na druhou stranu ale existují obavy, že například diabetikům nebo lidem, kteří nejsou zvyklí se hýbat, by přemíra chůze mohla spíše uškodit.

Podle vědců je ale číslo deseti tisíc kroků příliš protežované. Vetšinu vědeckých studií výzkumníci totiž sestavili tak, aby otestovaly, zda 10 tisíc kroků denně je optimální pro lidské zdraví. Jednoduše tyto výzkumy srovnávaly lidi, kteří denně ujdou deset tisíc kroků s těmi, kteří ušli výrazně méně – 3000 nebo 5000 kroků.

Tím, že by limit mohl být o něco vyšší, či naopak nižší, ale pozornosti vědců v minulosti unikl, upozornil Guardian.  Některé nové studie vypočítaly, že optimální počet kroků, který by snížil riziko některých nemocí, by se mohl pohybovat mezi šesti až osmi tisíci. Další skupina vědců došla k závěru, že minimálně by lidé měli denně ujít sedm a půl tisíce kroků.  

„Je známé, že sedavý způsob života je špatný,“ řekla Catrine Tudor-Lockeová z University of Massachusetts Amherst s tím, že pokud člověk ujde denně méně než pět tisíc kroků, má zvýšené riziko tloustnutí, řídnutí kostí a dalších problémů. Na druhou stranu ale podle ní není důležité počítat kroky, ale zvednout lidi z gaučů. „Otázka, kterou bychom si měli klást, zní: Kolik kroků je příliš málo?“   

Než samotný počet kroků může být ale podle odborníků pro zdraví ještě důležitější síla pohybu. „Když je intenzita lepší, srdce buší trochu rychleji a víc krve prochází tělem,“ řekla Guardianu Tudor-Lockeová s tím, že při intenzivnějším cvičení se jeho pozitivní důsledky dostaví rychleji. 

Letos v červnu Tudor-Lockeová publikovala své první poznatky o tom, jak rychle by se měl člověk pohybovat, aby mělo cvičení pozitivní vliv na zdraví. Minimem by mohlo být 100 kroků za minutu. 

Vědci se v současnosti začali zajímat také o to, jaký je horní limit chůze, který by lidem naopak mohl škodit. Tento strop se ale zatím vědcům nepodařilo odhalit. Naopak některé studie ukázaly, že lidé, kteří ušli za den průměrně kolem devatenácti tisíc kroků,  dosáhli výrazně lepších zdravotních výsledků než ti se sedavým způsobem života.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
31. 3. 2025

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
31. 3. 2025

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
31. 3. 2025

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
31. 3. 2025

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
31. 3. 2025

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
30. 3. 2025

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
30. 3. 2025
Načítání...