V pátek v 5:50 ráno se podle Mezinárodní meteorické organizace očekává zvýšená aktivita roje Alfa Monocerotidy. Podle astronomů Petera Jenniskense a Esky Lyytinena by sprška měla dosáhnout frekvence okolo 400 meteorů za hodinu, tedy asi sedm za minutu. Vědci v článku na webu organizace uvádí, že by tento jev měl trvat několik desítek minut.
Nebe nad Českem rozzáří meteorický roj, podle vědců bude mimořádně intenzivní
Aktivita roje má být podle astronomů mimořádně intenzivní. V České republice bohužel nebude jeho pozorování příliš přát počasí. Největší šance na jasnou oblohu je na Šumavě, kde se „padající hvězdy“ chystají sledovat i čeští vědci. Ti se na výzkumu tohoto roje významným způsobem podílí, a to s podporou Grantové agentury České republiky.
Alfa Monocerotidy je meteorický roj, který bývá každoročně pozorovatelný mezi 15. a 25. listopadem – vrcholí 21. nebo 22. listopadu. Obvykle není příliš aktivní, nicméně během dvacátého století došlo čtyřikrát k výraznému zvýšení jeho aktivity.
Při poslední zvýšené aktivitě roku 1995 astronomové potvrdili, že se meteority pohybovaly na oběžné dráze nějaké neznámé komety. Právě díky pozorování z roku 1995 se ví o tomto roji nejvíc.