NASA vyšle na Měsíc Zmiji. Má na jižním pólu hledat vodu

Americká vesmírná agentura NASA vybrala místo na Měsíci, kde má za dva roky začít pátrat po vodě a dalších zdrojích její nové robotické vozítko VIPER (neboli Zmije). Bude to západní okraj kráteru Nobile u jižního lunárního pólu, oznámila agentura.

Dopravení VIPER na Měsíc svěřila NASA dvěma soukromým firmám. Bezproblémové usazení vozítka na měsíční povrch má v roce 2023 zajistit přistávací modul Griffin společnosti Astrobotic. Griffina s VIPER vynese do vesmíru prověřená raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX – je pro NASA nejspolehlivější i nejlevnější.

Zapomenutý kout Měsíce

Měsíční jižní pól je podle expertů jednou z nejchladnějších oblastí naší sluneční soustavy. Žádné předchozí mise tento kout Měsíce přímo na povrchu nezkoumaly. Vědci oblast prozatím studovali pouze pomocí přístrojů pro dálkový průzkum, jako je například družice NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Na základě doposud získaných údajů odborníci dospěli k závěru, že v trvale zastíněných regionech poblíž lunárních pólů se nachází led a také další možné zdroje. Hornatá oblast u západního okraje kráteru Nobile byla pro přistání vybrána díky terénu, který je pro VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) přístupný, a také vzhledem k řadě blízkých vědecky zajímavých lokalit, včetně oblastí ležících v trvalém stínu.

„Až bude VIPER na měsíčním povrchu, poskytne skutečná měření z místa ohledně přítomnosti vody a dalších zdrojů na jižním pólu Měsíce a oblasti kolem kráteru Nobile se zdají být nejslibnější v tomto vědeckém úsilí,“ řekl šéf vědeckých misí NASA Thomas Zurbuchen.

Průkopník otevře cestu za zdroji Měsíce

„Data, která VIPER pošle zpět, poskytnou lunárním vědcům na celém světě další pohled na kosmický původ, vývoj a historii našeho Měsíce. Pomohou také informovat budoucí mise Artemis na Měsíci i mimo něj tím, že nám umožní lépe porozumět lunárnímu prostředí v těchto dříve neprobádaných oblastech,“ dodal Zurbuchen.

Program Artemis je zaměřený na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru, včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na povrch Měsíce, kde byli naposledy v roce 1972. Poprvé by na něm měla stanout také žena.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 14 mminutami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 3 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 4 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 7 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...