NASA má vést miliardář, který dvakrát letěl do vesmíru

Volbou nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je miliardář Jared Isaacman, který podniká ve financích a letectví a sám dvakrát letěl do vesmíru. Na konci léta se stal prvním neprofesionálním astronautem, který vystoupil do volného kosmu.

Jednačtyřicetiletý Isaacman v mládí založil společnost Shift4 Payments, jež se zabývá zpracováním plateb. Později založil firmu Draken International, která provozuje největší soukromě vlastněnou letku bývalých vojenských letounů. Trump jej označil za úspěšného podnikatele, filantropa, pilota a astronauta, když oznámil záměr nominovat rodáka z New Jersey do čela vesmírné agentury.

Vládní úřad pro průzkum vesmíru založený v roce 1958 má více než osmnáct tisíc zaměstnanců, které vede takzvaný administrátor nominovaný prezidentem a schvalovaný americkým Senátem. Aktuálně NASA řídí bývalý senátor a astronaut Bill Nelson dosazený končícím prezidentem Joem Bidenem.

Isaacman bude podle Trumpova prohlášení „motorem pokroku a inspirace“. „Jaredova vášeň pro vesmír, zkušenosti s lety do vesmíru, a odhodlání posouvat hranice objevování, odemykat vesmírné záhady a budovat novou vesmírnou ekonomiku z něj dělají ideální volbu na to vést NASA do skvělé nové éry,“ uvedl nastupující prezident.

Isaacman říká, že se o vesmír zajímal již ve školce, v dospělosti pak podstoupil pilotní výcvik a v roce 2009 vytvořil rychlostní rekord při obletu kolem Země. Poprvé se vydal do vesmíru v roce 2021 jako člen první zcela amatérské kosmické posádky, letos v září vystoupil do kosmu ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí. Oba lety zajišťovala firma SpaceX miliardáře Elona Muska, který se v posledních měsících stal blízkým poradcem Trumpa a jehož vesmírná společnost s NASA úzce spolupracuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 12 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 14 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
před 17 hhodinami

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
před 17 hhodinami

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
před 20 hhodinami

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
před 21 hhodinami

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025

Trump vytáhl proti univerzitám, ohrožuje jejich schopnosti a prestiž

Situace na univerzitách ve Spojených státech je v současnosti napjatá. Soud dočasně zablokoval rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zakázat Harvardově univerzitě zapisovat zahraniční studenty, ale kroky šéfa Bílého domu přesto poškozují výzkumné instituce a mohou ohrozit jejich prestižní postavení.
27. 5. 2025
Načítání...