Mopsy příliš často trápí zdraví, varuje studie. Britští veterináři je lidem vymlouvají

Nová studie britské Královské veterinární akademie naznačuje, že mopsové se potýkají s tak závažnými zdravotními problémy, že už „je nelze považovat ze zdravotního hlediska za typické psy“. Trápí je především dýchání, problematická je ale i kůže, a veterináři ze Spojeného království proto doporučují volbu jiného plemene.

Mopsové patří mezi takzvané brachycefalické psy, tedy mezi plemena s krátkou čenichovou partií. Mezi nejznámější patří mops, anglický bulldog, francouzský buldoček, bostonský teriér, shi-tzu a další. Chovají se nejčastěji pro svůj výrazný vzhled; díky zploštělému obličeji mají výrazné oči, takže působí roztomile.

V posledních letech obliba mopsů vzrostla, například ve Velké Británii jejich počet během jedenadvacátého století stoupl pětinásobně. „Problém je, že vznikl pes s menší lebkou, ale nic jiného se na něm ekvivalentně nezmenšilo,“ popisuje zásadní potíž tohoto plemene veterinářka Myfanwy Hillová z univerzity v Cambridge, která pracovala na studii věnované tomuto plemenu.

Práce, která vyšla v květnu v odborném časopise Canine Medicine and Genetics, zkoumala zdravotní stav 4 308 mopsů a 21 835 jiných psů. Ukázalo se, že mopsové mají téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost než jiní psi, že se u nich ročně vyskytne jedna nebo více zdravotních poruch.  

„Jejich mozek je vtěsnaný do příliš malé schránky“ a ostatní měkké tkáně jsou „vtěsnány do menšího prostoru“, poznamenává Hillová. To podle ní způsobuje mnoho problémů, se kterými se tito psi potýkají, včetně problémů s dýcháním, kůží a zády. 

Srovnání lebky normálního psa a mopse
Zdroj: genetics.org

Problémy od hlavy po ocas

Vůbec nejčastějším problémem, který veterináři v tomto výzkumu u mopsů našli, je takzvaný brachycefalický obstrukční syndrom dýchacích cest, který se projevuje jako typické sípání spojené s neschopností kvalitně dýchat. U mopsů je asi čtyřiapadesátkrát častější než u jiných plemen. Úzké a tedy špatně průchodné dýchací cesty podle Hillové způsobují, že je spousta běžných činností pro mopse nesmírně namáhavá a energeticky náročná. „Je to, jako by se snažili dýchat příliš úzkým brčkem,“ popisuje veterinářka.

S tímto syndromem je spojené i typické mopsí chování - věčně vypadají, jako by se usmívali, procházejí se s vyplazeným jazykem a „roztomile“ u toho funí. Podle Hillové je to ale spíše voláním o pomoc. „Ve skutečnosti musí dýchat tlamou, protože nemohou efektivně dýchat nosem,“ vysvětluje.

Všechny tyto zdravotní komplikace se výrazně zhoršují v letních měsících, kdy jsou častější vlny veder. Sice k tomu zatím chybí spolehlivé údaje z vědeckých prací, ale podle veterinářů existuje spousta náznaků, že mopsi v této době opravdu trpí a také častěji umírají.

Vědci našli u mopsů také zjištěno vyšší riziko infekcí kůže na hlavě. Mají totiž na malé lebce více kůže, než je zapotřebí,  takže na ní vznikají různé záhyby, což vzniku různých kožních problémů pomáhá.  A „atraktivní ocas“, který se lidem líbí, ve skutečnosti ukazuje na deformovaný obratel, což může mít za následek větší počet vyhřezlých plotének.

Výzkum ale také zjistil, že mopsi mají i několik zdravotních výhod oproti ostatním plemenům - je u nich nižší riziko srdečního šelestu nebo poranění obecně. Celkově ale nevýhody nad těmito výhodami podle vědců výrazně převažují. 

Vybírat jinak

„Víme, že několik závažných zdravotních problémů souvisí s extrémními proporcemi mopsů, které řadě lidí mohou připadat roztomilé,“ vysvětlil pro BBC hlavní autor studie Dan O'Neill. Lidé by podle něj měli pochopit, že při výběru psa je důležitější zaměřit se spíše na jeho zdraví, než na touhy jeho lidského majitele.

„Dokud budou u psů tyto extrémní vlastnosti přetrvávat, budeme i nadále důrazně doporučovat potenciálním majitelům, aby si brachycefalická plemena, jako jsou mopsi, nekupovali,“ dodala Justine Shottonová, prezidentka Britské veterinární asociace. 

Zleva: extrémně brachycefalický mops, středně brachycefalický kříženec buldoka a středně brachycefalický boxer
Zdroj: Dog Trust

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 14 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 20 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 22 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...