Mezi skvěle citované matematiky se dostal Larry Richardson, mourovatý kocour

Dva američtí vědci se pokusili upozornit na nedostatky v systému hodnocení vědy. Ten nedokázal odhalit, že mezi úspěšnými a citovanými matematiky se ocitl mourovatý kocour.

Larrymu Richardsonovi vyšla spousta vědeckých studií, které získaly víc než 130 citací. Věnovaly se hlavně komplexní algebře. Jenže celý jeho profil byl kompletně vymyšlený, jeho práce nesmyslná a Larry není člověk, nýbrž mourovatý kocour s výrazně zelenýma očima.

Jeho majitel, postgraduální student Reese Richardson, se z mazlíčka rozhodl udělat vědeckou celebritu. Využil k tomu on-line službu, kterou našel náhodou na internetu. Dostat kocoura mezi citované matematiky mu trvalo jen dva týdny. Nedokázal to ale sám, spojil se pro to s Nickem Wisem z Cambridge, který se zabývá vědeckými podvody.

Současná věda pracuje s citačními indexy. Tím nejpoužívanějším je h-index neboli Hirschův index. Má-li v něm vědec dosáhnout například h = 4, musí být autorem čtyř článků, jež mají počet citací právě čtyři a více. Toto hodnocení sice není všechno, ale důležité je. Otevírá dveře při hledání lepšího zaměstnání a usnadňuje šplhání po akademickém žebříčku. A protože je tak důležité, rádi ho zneužívají řady podvodníků, kteří se naučili tento systém obelstít.

Mrtví matematici, smazané práce a nejcitovanější kočka

Vědce vedla k experimentu s kocourem Larrym reklama, kterou jim nabídl Facebook. Ta slibovala zvýšení h-indexu, a to velmi levně, asi deset dolarů za jednu citaci. Oba mladí muži se pokusili systém zmapovat a rozkrýt.

„Ukázalo se, že citace často patřily článkům plným nesmyslných textů, jejichž autory byli dávno mrtví matematici, například Pythagoras. Studie byly nahrány jako PDF na akademickou sociální platformu ResearchGate a následně smazány, čímž byla zastřena jejich podstata,“ popisuje článek v odborném časopise Science. Když zjistili, jak snadné by to mělo být, rozhodli se to sami vyzkoušet.

Jako metu si stanovili porazit až doposud nejcitovanější vědeckou kočku světa. Tou je F.D.C. Willard, kocour teoretického fyzika Jacka Hetheringtona, jenž svého siamského mazlíčka uvedl v jedné ze svých studií jako spolutvůrce, aby práce měla více autorů a on mohl používat „autorský plurál“. Práce byla natolik úspěšná, že F.D.C. Willard získal celkem 107 citací.

Porazit ho pomoci moderních podvodů bylo až příliš snadné. Autorské dvojici trvalo jen hodinu, než vytvořila dvanáct falešných studií o matematice, které nedávaly žádný smysl, tvořila je jen nesmyslná slovní a číselná spojení. Dalších dvanáct falešných prací pak původní dvanáctku citovalo.

To všechno dva výzkumníci nahráli na server ResearchGate a obratem zase smazali, aby se nedalo dohledat, že byly „studie“ podvod. Když si Google výsledky načetl, vyšel mu celkový počet citací 144 a h-index 12. Nástroj, který vědecké studie mapuje, tedy Google Scholar, neodhalil ani jedinou podvodnou studii, spočítal celkové skóre na 132 citací, což bez problémů překonalo výsledek padlého šampiona F.D.C. Willarda.

Naštěstí ne navždy.

Obrat k lepšímu

Redaktoři žurnálu Science se na společnost ResearchGate obrátili s tím, jestli tento podvod považuje za slučitelný s kvalitním hodnocením výzkumu. Její ředitel reagoval poděkováním a omluvou – experti z jeho firmy neměli tušení, že když se falešná studie odstraní, nemá to na výsledný h-index žádný dopad.

„Oceňujeme, že nám Science tuto konkrétní situaci nahlásila, a tuto zprávu využijeme k přezkoumání a případné úpravě našich procesů,“ slíbil – a současně oznámil, že vyvinou nové nástroje, které by mohly zabránit tomu, aby se tyto podvody mohly opakovat.

Není to poprvé a zřejmě ani naposledy, kdy se někomu podařilo podvodem dostat na Google Scholar nepravdivé a nesmyslné výsledky. Už roku 2010 si Cyril Labbé vymyslel neexistujícího vědce Ikeho Antkareho, a tak dlouho pod jeho jménem vydával falešný obsah, až z něj udělal šestého nejcitovanějšího počítačového vědce.

Google Scholar slouží nejčastěji jako rychlé první prověření vědce, ať už pro instituce nebo například pro novináře, když je zapotřebí zjistit, zda se nějakému tématu věnují a jak dobří v něm jsou. Pro detailní informace se vědci a instituce vydávají na jiné odborné weby, primárně Web of Science od společnosti Clarivate.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 19 mminutami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 11 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 17 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 19 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 21 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
včera v 06:00

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025
Načítání...