Léky jako ibuprofen by mohly pomoci proti demenci, tvrdí britská studie

Protizánětlivé léky, tedy antibiotika, léky proti virům a některá očkování by podle odborníků mohly pomoci v boji s demencí. Používání přípravků schválených na jiné nemoci by také mohlo významně zrychlit hon za vznikem léku proti demenci. S odkazem na novou britskou studii o tom píše server deníku The Guardian.

Vědci odhadují, že do roku 2050 se počet lidí žijících s demencí celosvětově ztrojnásobí na celkem 153 milionů. To představuje vážnou hrozbu pro systémy zdravotnické a sociální péče, píše The Guardian. Vyvíjejí se sice nové léky, ovšem pomalu, a podle expertů je nutné zjistit, jestli by demenci pomohly předcházet nebo ji léčit už existující přípravky.

„Nutně potřebujeme nové léčebné postupy, abychom zpomalili postup demence, či dokonce zabránili jejímu vzniku. Pokud můžeme najít léky, které jsou schváleny pro jiné nemoci, můžeme je využít v klinických studiích a mohli bychom být schopni je nabídnout pacientům mnohem, mnohem rychleji, než by tomu bylo v případě zcela nového léku,“ řekl lékař Ben Underwood z Cambridgeské univerzity.

V nové práci vedené univerzitami v Cambridge a Exeteru výzkumníci zkoumali studie, které spojovaly běžně užívané léky s rizikem vzniku demence. Analyzovali data ze čtrnácti různých výzkumů, které sledovaly zdravotní stav více než 130 milionů lidí a zahrnovaly jeden milion případů demence. Analyzovali také údaje o lécích vydaných na předpis a odhalili několik léků, které zjevně mají spojitost se vznikem demence.

Jedním z neočekávaných zjištění byla vazba mezi antibiotiky, antivirotiky a některými vakcínami a sníženým rizikem demence. Zjištění podporuje tvrzení, že některé případy demence mohou být spuštěny virovými či bakteriálními onemocněními. S nižším rizikem vzniku demence jsou spojovány i protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, široce rozšířený lék proti bolesti či horečce. Zánětlivá onemocnění jsou stále více považována za významnou příčinu celé řady nemocí včetně demence.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 2 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 4 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
před 5 hhodinami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 7 hhodinami

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
včera v 15:07

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
včera v 12:01

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17
Načítání...