Laskavce a slanobýly zavalily Spojené státy. Stepní běžci blokují dopravu i domy

1 minuta
Stepní běžci se kutálí mezi domy v Utahu
Zdroj: Reuters/Britta Jarvie

Velké koule uschlých pouštních rostlin se valí americkými polopouštěmi vždy na konci zimy. Letos se jich ale na některých místech urodilo tolik, že zavalily města a městečka ve vnitrozemí USA.

Následná scéna je typickou kulisou westernu: schyluje se k přestřelce, dva kovboji stojí v pravé poledne proti sobě a sahají po koltech. A v ten moment se za nimi prokutálí jakási koule pouštní trávy. Něco podobného teď zažívají města v Utahu – ale koulí je tolik, že pod sebou pohřbily silnice, auta a někdy i domy.

Nejhůř postihla tato „trávokalypsa“, jak události přezdívají americká média, městys South Jordan, které leží jižně od Salt Lake City. Jeho ulice vypadaly jako řeka, v níž místo vody tekly právě tyto rostliny – na některých místech dosahovaly do výšky až tří metrů. Podobné scény se odehrály i v další městech a městečkách tohoto státu.

Než na místo dorazily nákladní vozy, museli si lidé se záplavou koulí poradit sami – motykami, lopatami a občas i holýma rukama. Později se budou rostliny pálit. Občané ale nebyli zaskočení, podobná událost jejich město potkala už vícekrát. Horší důsledky než samotné rostliny měl silný vítr, které je do města zavál.

1 minuta
Stepní běžci se nachávají unášet větrem
Zdroj: Reuters/ Ryan Muccio

Ještě silnější zážitky měly se stejným rostlinným druhem roku 2020 ve státě Washington na západním pobřeží USA – tehdy se koule navrstvily tak nešťastně, že vytvořili dokonce patnáctimetrovou vrstvu, jež zablokovala průjezd tamní dálnicí.

Invaze ruských bodláků

V případě aktuální „invaze“ se nejedná o vpád jednoho druhu rostlin. Jedná se o širokou skupinu takzvaných „pouštních běžců“, jimž Američané říkají tumblweeds. Všechny je spojuje jejich zvláštní způsob rozmnožování, takzvaná anemochorie, což znamená, že k šíření svých semen nebo plodů využívají vítr.

Jsou skvěle přizpůsobené rozsáhlým pláním, kde je nedostatek vody. Když rostliny vyschnou, jejich lodyhy se v podobě suchých koulí kutálí po povrchu a během toho z nich vypadávají semena – ta se díky tomu dostanou do míst, která mohou být úrodnější a dávají tak rostlinám šanci někde se ujmout. Často jim v tom ještě pomáhají drobní hlodavci a ptáci, pro které jsou semena vítanou zimní potravou.

Asi nejčastěji se tímto způsobem šíří laskavec bílý a slanobýl, kterému také Američané říkají ruský bodlák kvůli jeho ostrým bodcům a tomu, že jde o nepůvodní rostlinu, do Ameriky se dostala právě z asijské části Ruska. Pokud se objeví v nějakém westernu, je to omyl, protože poprvé se tyto rostliny v USA objevily až roku 1876 a zpočátku se příliš rychle nešířily.

Podle záběrů mohou vypadat tyto rostliny jako velký problém – a mnohdy jím také jsou. Chovají se totiž jako plevele, které berou živiny jiným pro člověka užitečnějším plodinám. Jenže například právě slanobýl může mít i pozitivní dopad – protože přežije i sucho a ty nejhorší představitelné podmínky, může se stát potravou mnoha druhů divokých i domestikovaných tvorů. Nedávné výzkumy navíc prokázaly, že má nečekaně vysokou výživovou hodnotu; je nesmírně bohatý na různé minerální látky, vitamin A a fosfor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 13 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 16 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 18 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 19 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 20 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...