Kukačky dokážou snést vejce do cizího hnízda za čtyři sekundy

Kukačka obecná dovede snést vejce do cizího hnízda i za pouhé čtyři sekundy. Když ji obyvatelé hnízda napadnou, prudce zrychlí. Vyplývá to z nahrávek, které shromáždili vědci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AV). Jedná se podle nich o dosud největší soubor pozorování zachycující kukačku „při činu“. Vědci tím přispěli k detailnějšímu poznání takzvané parazitace.

Pro kukačku je typický parazitický způsob života, kdy snáší vejce do hnízd jiných ptačích druhů. Kukaččí mládě po vylíhnutí vytlačí z hnízda ostatní vejce nebo mláďata a uzurpuje si pozornost a péči nevlastních rodičů pro sebe.

Jedním z druhů, na které kukačka často cílí, je rákosník velký –⁠ pták sídlící v rákosinách u rybníků. Kukačka pár nejdříve pozoruje, aby našla jeho hnízdo, kam poté přilétá. Podle zástupců Akademie věd přitom dosud nebylo detailně prozkoumáno, co se během snášení v hnízdech odehrává.

Tým vědců z ÚBO AV pod vedením ornitologů Václava Jelínka a Marcela Honzy teď celý tento proces podrobně popsal pomocí videonahrávek. Vědci shromáždili přes 150 záznamů, díky nimž pak zjistili, že pokud se kukačka k hnízdu dostala nepozorovaně, trvala parazitace v průměru pouhých 16 vteřin.

Dokázala ale snést vejce do hnízda i mnohem rychleji –⁠ pokud to okolnosti vyžadovaly. Ve chvílích, kdy ji rákosník napadl, totiž kukačka vše zvládla za polovinu času, v extrémní situaci pak i za pouhé čtyři vteřiny. Průzkum pak odhalil i další zajímavosti.

Rituální útok

„Kromě toho, že jsme přesně popsali průběh a rychlost parazitace hostitelského hnízda kukačkou obecnou, jsme ukázali, že průběh samotného parazitačního aktu je vysoce ritualizovaný proces,“ zdůraznil Jelínek.

Podle vědce kukačka po příletu k okraji hnízda uchopí jedno z vajec, které se v hnízdě nachází, a až později snese své vlastní. „Hledání vejce, které by mohla samice odnést, provádí kukačka vždy, a to i tehdy, pokud na ni hostitelé útočí či je hostitelské hnízdo prázdné. Jedná se tedy o zjevně naprosto zásadní součást její parazitické životní strategie,“ poznamenal Jelínek.

Některé boje jsou podle vědců přitom velmi brutální a mohou vést i k smrti nevítané návštěvnice. Videa však ukázala, že ani situace, kdy rákosníci sedí kukačce na zádech a klovou ji vší silou do hlavy, jí ve snesení vejce nezabránily.

Článek o výsledcích výzkumu publikoval odborný časopis Ibis –⁠ International Journal of Avian Science.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 5 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 8 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 10 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 13 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Doporučujeme

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
11. 4. 2025
Načítání...