Kolem Evropy bývala hradba ústřic

Ústřice kdysi tvořily rozsáhlé útesy podél většiny evropského pobřeží. Ale před více než sto lety tyto složité ekosystémy zanikly, ukazuje nový výzkum.

Mlži ústřice jedlé tvořili kolem Evropy v podstatě jakousi hradbu. Šlo o rozsáhlé útesy z živých i mrtvých schránek, které poskytovaly životní prostředí podporující bohatou biologickou rozmanitost.

Dnes se tyto ústřice vyskytují většinou jako rozptýlené populace, ale vědci našli důkazy o existenci útesů téměř všude, od Norska po Středozemní moře, a to na ploše nejméně 1,7 milionu hektarů, což je plocha větší než Severní Irsko.

Původní ústřicové útesy vytvořily vlastní ekosystémy plné rozmanitého podmořského života podporujícího větší počet druhů než okolní oblasti. Kromě toho, že ústřice vytvářely domov pro téměř dvě stě zaznamenaných druhů ryb a korýšů, hrály také důležitou roli při stabilizaci pobřeží, koloběhu živin a filtraci vody – přičemž jedna dospělá ústřice přefiltruje až dvě stě litrů vody denně.

„Lidská činnost ovlivňovala oceán po staletí,“ uvedla Ruth Thurstanová z Exeterské univerzity, která je součástí projektu Convex Seascape Survey, ambiciózního pětiletého projektu zkoumajícího ukládání uhlíku v oceánu. „Díky tomu je obtížné zjistit, jak naše mořské ekosystémy vypadaly dříve, což následně brání jejich ochraně a obnově.“

„Jen málo lidí ve Velké Británii dnes vidělo ústřici, která je ale přitom naším původním druhem. Ústřice v těchto vodách stále existují, ale jsou roztroušené a útesy, které vybudovaly, jsou pryč. Máme tendenci považovat naše mořské dno za plochou, bahnitou plochu, ale v minulosti byla řada lokalit trojrozměrnou krajinou složitých živých útesů – dnes zcela ztracených z naší kolektivní paměti,“ dodává vědkyně.“

Historici a biologové v jednom projektu

Ústřice se díky svému hospodářskému a kulturnímu významu objevují v historických záznamech, včetně novin, knih, cestopisů, záznamů o vylodění, námořních map, raných vědeckých výzkumů a rozhovorů s rybáři.

„Kombinací popisných zpráv z různých historických zdrojů můžeme vytvořit obraz našich minulých moří,“ řekla Thurstanová. „Největší koncentraci ústřicových útesů jsme našli v Severním moři.“

Podle záznamů existovaly rozsáhlé útesy na pobřeží dnešní Francie, Dánska, Německa, Nizozemska, Irské republiky a Spojeného království. „Ústřicové útesy se vyvíjejí pomalu, vrstvy nových ústřic se vytvářejí na mrtvých schránkách jejich předchůdců, ale jejich zničení v důsledku nadměrného rybolovu bylo poměrně rychlé,“ doplnila čestná vědecká pracovnice na univerzitě v Edinburghu Philine zu Ermgassenová.

To podle ní způsobilo zásadní restrukturalizaci a „zploštění“ mořského dna a likvidaci prosperujících ekosystémů, po nichž zbyl jen měkký sediment. „Díky tomuto výzkumu historické ekologie jsme nyní schopni kvantitativně popsat, jak vypadaly ústřicové útesy před jejich zasažením a jaký byl prostorový rozsah ekosystémů, které tvořily. „Byly to obrovské oblasti, které byly hustě porostlé ústřicemi a hemžily se dalšími mořskými živočichy.“

Projekty obnovy probíhají po celé Evropě, zatím hlavně v malém měřítku. Projekty jako The Wild Oyster Project jsou podle vědců klíčovým odrazovým můstkem pro návrat těchto životně důležitých ekosystémů v mezinárodním měřítku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 51 mminutami

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
před 15 hhodinami

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
před 17 hhodinami

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
před 21 hhodinami

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
před 22 hhodinami

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
včera v 06:00

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...