Kočky u lidí nezpůsobují psychické poruchy, dokládá výzkum. Starší práce se prý mýlily

Vlastnictví kočky podle nové studie britských vědců nemá žádný dopad na propuknutí psychických problémů u člověka. Starší práce naznačovaly, že žít s kočkou je rizikovým faktorem při vzniku psychóz, schizofrenie a řady dalších psychických nemocí.

Za vznik psychických poruch je zodpovědná toxoplasma gondii, kterou na člověka mohou přenášet právě kočky. Ta se šíří z kočičích výkalů – které bývají v krabicích s pískem až příliš blízko lidskému organismu. Mělo by tedy být logické, že vlastnictví kočky zvyšuje pravděpodobnost, že se u člověka psychická choroba objeví. Ale ono to tak není.

Autoři studie tvrdí, že starší práce se dopustily klasické chyby „korelace neimplikuje kauzalitu“. Je to klasická vědecká zásada, která připomíná, že pokud nějaké dva jevy často následují po sobě nebo pokud nějaké dvě proměnné spolu korelují, nelze z toho ještě vyvozovat, že jedna je příčinou a druhá jejím následkem. To sice neznamená, že by taková kauzalita byla vyloučená, jen není pouhou korelací a nemůže tedy být prokázána. K této logické chybě často dochází při vyhodnocování statistických výsledků jak v přírodních, tak také ve společenských vědách.

  • Korelace: Od 50. let 20. století prudce vzrostla jak úroveň atmosférického CO2, tak také výskyt obezity.
    Falešný závěr: Takže atmosférický CO2 způsobuje obezitu.
    Skutečná kauzalita: Obojí je důsledkem toho, že bohatší populace více jedí a zároveň spotřebovávají více energie.

Podobné chyby se zřejmě dopustili také autoři starších prací o toxoplazmóze. Je pravda, že infekce touto chorobou může vést ke zvýšeným psychologickým problémům, protože tento parazit postihuje mozek i svaly. Stejně tak je pravdivé tvrzení, že se toxoplasma gondii rozmnožuje a žije v kočkách a ven se z nich dostává skrze jejich výkaly. Ale už není pravda, že by se z koček přenášela na člověka.

Dospěli k tomu psychiatři z University College London, kteří zkoumali přes 4500 dětí ve věku do 18 let. Analyzovali data o jejich životě, zdraví, domácnosti a domácích mazlíčcích – ale nenašli žádnou statistickou souvislost mezi vlastnictvím kočky a propuknutím duševní nemoci. Výsledky zveřejnili v odborném časopise Psychological Medicine.

Špatná data, špatné výsledky

Londýnští vědci se domnívají, že předchozí práce vycházely ze zkreslených dat – ta byla ovlivněna nejvíce tím, že šlo často o retrospektivní dotazníková šetření. Lidé v nich měli odpovídat na řadu otázek jen na základě vlastních vzpomínek, což je, jak ví každý historik (ale už ne přírodovědec), velmi nevěrohodné a nespolehlivé. Navíc na většinu těchto dotazníků odpovědělo jen malé množství respondentů, což zřejmě kvalitu odpovědí ještě více zkreslilo.

  • (Apicomplexa) je jednobuněčný parazit. Jeho konečným hostitelem jsou výlučně kočkovité šelmy, v jejichž střevě dochází k pohlavnímu rozmnožování a vytváření buněk. Ty jsou pak spolu s trusem vylučovány ven a mohou se jimi nakazit například i lidé. Parazitem toxoplasma je celosvětově nakažena přibližně třetina populace.

Řada studií podle expertů z University College ani nepřihlédla k faktorům, jako jsou socioekonomické rozdíly, vlastnictví dalšího domácího zvířete nebo povolání – ty přitom mohou mít zásadní vliv. Pokud se k těmto faktorům přihlédlo, jakýkoliv vztah mezi vlastnictvím kočky a psychickou chorobou se rozplynul. Z toho vyplývá, že duševní problémy způsobily jiné faktory.

Jaká jsou skutečná rizika?

Autoři práce dále zdůrazňují, že i pokud je vaše kočka nakažená toxoplasmou gondii, je velmi nepravděpodobné, že by se jimi nakazil její majitel. Většina domácích koček, které nejsou krmené červeným masem a neloví venku, nemá ani šanci, aby se u nich parazit objevil; v těch, co ho mají, se zase přenáší přes výkaly jen během krátkého časového okna, které trvá pouhých několik dní. Je tedy zřejmě mnohem pravděpodobnější, že se nakazíte při přípravě jídla pro sebe než čištěním kočičího záchodu.

61 minut
Jaroslav Flegr hostem Hyde parku civilizace
Zdroj: ČT24

Vědci současně připomínají, že by lidé měli být i v budoucnu opatrní, když zachází s kočičími výkaly, jisté riziko přenosu tak určitě je. Ale ostatní vědci by podle nich měli přestat s tím, aby lidské psychózy neustále přisuzovali jen kočkám.

Co všechno se přisuzuje toxoplazmóze

  • Lidé nakažení toxoplazmózou jsou vystaveni dvou a půl násobně vyššímu riziku dopravní nehody. Prvok totiž u lidí způsobuje pomalejší reakce a větší nepozornost. 
  • Čím více je v různých zemích žen nakažených toxoplazmózou, tím více se v dané oblasti rodí holčiček. Je to třetí nejdůležitější faktor ovlivňující pohlaví z patnácti sledovaných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
před 2 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 4 hhodinami

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
před 21 hhodinami

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
před 23 hhodinami

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
včera v 11:50

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
včera v 09:24

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
7. 4. 2025
Načítání...